W piątek przylatuje do Warszawy chińska misja gospodarcza. Jest największą, a zarazem najważniejszą ze wszystkich misji z Chin, jakie do tej pory odwiedziły Polskę: w składzie delegacji jest przeszło 70 osób. Rangę wizyty ma podkreślać obecność kierownictwa Chińskiej Agencji ds. Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT), będącej odpowiednikiem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
Według szefa PAIiIZ Sławomira Majmana ranga misji jest dowodem na rosnące zainteresowanie Chińczyków Polską. – Chińczycy szukają możliwości inwestowania w Polsce, a także zwiększenia importu z Polski do Chin – mówi Majman. Te działania są zresztą zgodne z ostatnimi dyrektywami chińskiej partii oraz planami gospodarczymi, zakładającymi większe niż dotąd umiędzynarodowienie chińskiej gospodarki.
Przełomowe Expo
Polsko-chińskie kontakty gospodarcze od przeszło roku ożywiły się bardzo wyraźnie. Punktem przełomowym okazała się polska ekspozycja na światowej wystawie Expo w Szanghaju. W ostatnich kilkunastu miesiącach PAIiIZ przyjął już 38 chińskich misji gospodarczych reprezentujących firmy, rządowe organizacje, a także największe miasta i prowincje. Obecnej misji przewodzi wiceprezes CCPIT Zhang Wei. Razem z nim przyjeżdża grupa wysokich urzędników agencji, a także kilkudziesięciu przedsiębiorców z różnych branż: od energetyki, poprzez banki, fundusze inwestycyjne, po firmy działające w sektorze elektroniki czy geotermii. PAIiIZ liczy, że efektem misji będzie pojawienie się w Polsce nowych chińskich inwestycji.
Już ubiegły rok pokazał, że chińscy przedsiębiorcy wchodzą do Polski coraz śmielej. W 2010 roku Agencja zamknęła podpisaniem umów pięć projektów o wartości 109 mln euro. To blisko dwa razy więcej niż siedem projektów zakończonych w latach 2007 – 2009, które warte były niecałe 62 mln euro. Tymczasem w roku obecnym już udało się podpisać umowę na 62,5 mln euro mogącą przynieść pół tysiąca nowych miejsc pracy. Obecnie PAIiIZ negocjuje umowy inwestycyjne z 16 chińskimi firmami.
To jednak przyszłość. Wartość chińskich inwestycji już działających w Polsce jak na globalny napływ kapitału z Chin jest na razie więcej niż skromna. Na koniec 2009 roku skumulowane chińskie inwestycje w naszym kraju wyniosły 130,9 mln euro, czyli 188,7 mln dolarów. Głównymi inwestorami są cztery firmy: TPV Displays, która w Gorzowie Wielkopolskim i Żyrardowie zajmuje się produkcją telewizorów, Atletic Group produkująca w Koszalinie rowery, GD Poland prowadząca w Wólce Kosowskiej sprzedaż hurtową oraz Min Hoong Development działająca w branży nieruchomości.