W związku z tym przedstawiła główne rozwiązania dotyczące wykorzystania nowych technologii w celu ułatwienia życia obcokrajowcom często podróżującym do UE oraz usprawnienia systemu monitorowania obywateli państw trzecich, którzy przekraczają granice.
- Wyzwaniem dla wielu państw członkowskich jest umożliwienie podróżnym sprawnego i szybkiego przekraczania granic, a jednocześnie zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony – czytamy w komunikacie.
Z danych Eurostatu wynika, że każdego roku zewnętrzne granice UE przekracza 700 mln obywateli Unii oraz państw trzecich. Zakłada się, że w przyszłości liczba ta będzie znacznie wyższa. Do roku 2030 liczba pasażerów na lotniskach europejskich może wzrosnąć o 80 proc. O ile procedury odprawy granicznej nie zostaną w odpowiednim czasie zmodernizowane, może to oznaczać dla podróżnych większe opóźnienia i dłuższe kolejki. - W interesie Unii leży ułatwienie turystom i osobom podróżującym służbowo wjazdu na teren Europy – uważają przedstawiciele KE.
W opinii Cecili Malmström, unijnej komisarz do spraw wewnętrznych, zadaniem Unii jest stałe unowocześnianie systemu zarządzania swoimi granicami zewnętrznymi oraz zadbanie o to, by strefa Schengen była lepiej przygotowana do sprostania przyszłym wyzwaniom. - Inicjatywa na rzecz inteligentnych granic umożliwiłaby regularnie podróżującym osobom szybsze przekraczanie granic, a nam pomogłaby wzmocnić ochronę na granicach zewnętrznych UE – napisała w komunikacie.
Inicjatywa na rzecz inteligentnych granic zakłada wdrożenie: