Chodzi o dotacje z programu „Innowacyjna gospodarka" rozdzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, które przedsiębiorcy mogą wykorzystać na integrację swych systemów informatycznych. Firma ubiegająca się o dofinansowanie musi dostosować własny system do systemów co najmniej dwóch innych przedsiębiorstw, z którymi współpracuje.
Duża wolna pula
Kooperujące ze sobą firmy mogą pozyskać od 20 tys. do 2 mln zł. Ostatnio dofinansowanie pozyskała m.in. spółka Travelplanet.pl na integrację bazy danych z bazami jej partnerów. Ma to zwiększyć efektywność agencyjnej sprzedaży wycieczek.
Mimo że będzie to już ósmy nabór projektów, to PARP ogółem ma wciąż do rozdysponowania ponad 1 mld zł. Dotychczas firmom nie udało się ani razu całkowicie wykorzystać oferowanych im budżetów. To m.in. efekt tego, że przedsiębiorcy często składają projekty typu B2C (business to consumer), a nie B2B (business to business), jakich oczekuje PARP. Urzędnicy zamierzają jednak ułatwić firmom dostęp do tych grantów.
– Przewidujemy uproszczenie definicji B2B oraz zmianę przepisu określającego rodzaje możliwych do dofinansowania przedsięwzięć w celu umożliwienia wsparcia bardziej
zróżnicowanych projektów, uwzględniających najnowsze trendy na rynku elektronicznych rozwiązań typu B2B i wiążące się z nimi nowe potrzeby przedsiębiorców – mówi Patrycja Zielińska, wiceprezes PARP.