Nie. Total zaproponował nam wspólne przedsięwzięcie i przygotował budżet rzędu 210 mln dolarów na trzy najbliższe odwierty na strukturze Koblandy. Jednocześnie dane płynące także z innego odwiertu – Shyrak – wykazały, że jest tam gaz z kondensatem, który jest niczym innym jak formą lekkiej ropy naftowej, nie ma zasiarczenia oraz występuje ciśnienie złożowe, które jest wyjątkowo duże. Wspólnie z naszymi partnerami powinniśmy doprowadzić za 9 - 15 miesięcy do pierwszego próbnego wydobycia.
Czyli ropa znów powinna być... Tymczasem wielokrotnie już zapowiadaliście, że jest tuż-tuż, kurs Petrolinvestu natychmiast rósł, a z zapowiedzi wychodziły nici. Część inwestorów ma pretensje, że firma nie spełnia swoich obietnic, że rzadko komunikuje się z inwestorami, że na pytania odpowiada ogólnikami.
Jak już wspomniałem, zdaję sobie sprawę, że pierwsze nasze komunikaty sprawiały pewien problem, gdyż wszyscy uczestnicy rynku kapitałowego uczyli się profesjonalnego języka branży poszukiwawczo-wydobywczej. Dobrze, że Petrolinvest nie odszedł od profesjonalnego języka technicznego, który jest precyzyjny i w pełni odwzorowuje rzeczywistość geologiczną. Drugą sprawą jest to, że popularność Petrolinvestu przekłada się na pewien wyścig w zadawaniu bardzo podobnych pytań, mnożeniu spekulacji, wyciąganiu pochopnych wniosków. Pamiętajmy, że spółka musi jednak zachować zasadę równego dostępu do informacji. Natomiast nic nie poradzimy na to, że gdy informujemy o tym, że przebijamy się przez uszczelniającą warstwę soli, pod którą zaczynają się warstwy roponośne, to czytamy potem nagłówki w gazetach „Petrol- invest 100 metrów do ropy". Więc może jednak trzymajmy się geologicznej precyzji i powściągliwości, nawet jeśli to trochę trudne i kłopotliwe.
Petrolinvest poza działalnością w Kazachstanie ma 13 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Z ostatnich badań amerykańskiego koncernu Exxon Mobil, jakie wykonał na próbnych odwiertach w Polsce, wynika, że gazu łupkowego tam nie ma. Czy to oznacza, że marzenie o tanim gazie przestało być realne?
Proszę nie żartować, na dwóch innych odwiertach realizowanych przez Talisman z SanLeon czy PGNiG wyniki są bardzo obiecujące. Trudno mówić o reprezentatywnej próbie badawczej w przypadku zaledwie kilku odwiertów. Dane przedstawione przez amerykańską Agencję ds. Energii mówiące, że polskie zasoby gazu łupkowego wynoszą 5,3 mld m3, traktujemy jako bardzo wiarygodne, jednak o pełnej weryfikacji będzie można mówić w momencie, gdy tych odwiertów zostanie wykonanych kilkaset. Oczywistą rzeczą jest, że im łatwiejszy dostęp do gazu i niższa jego cena, tym większa konkurencyjność całej gospodarki. Efektywne obniżenie ceny gazu jest możliwe, jeżeli będzie pozyskiwany z różnych źródeł. Polityka rządu zmierzająca do kontynuowania długoletnich umów gazowych z Rosją, a jednocześnie budowa gazoportu oraz zachęta do inwestycji w polski gaz łupkowy, powinny doprowadzić do obniżenia ceny, ale przy jednoczesnym zagwarantowaniu stałych dostaw. Dlatego kwestii gazu łupkowego nie traktowałbym w kategoriach politycznych, lecz czysto ekonomicznych – mimo że są to sprawy o znaczeniu strategicznym dla kraju.
Czy myśli pan o kolejnych biznesach?
Na razie nie. Mam swoje priorytety. Najważniejszym jest zbudowanie solidnych fundamentów trzech spółek, które będą mogły akcjonariuszom wypłacać regularną i rosnącą dywidendę. To jest dla mnie miara sukcesu spółki giełdowej. Jak to się stanie, to jakiś mniej absorbujący i mniej skomplikowany projekt... – dlaczego nie? Nie byłbym sobą.
Ryszard Krauze także w „Parkiecie"
Więcej o Petrolinveście i Biotonie
Już w jutrzejszej „Gazecie Giełdy Parkiet" biznesmen odpowie na niewygodne pytania dotyczące jego spółek.
Jaki jest nowy projekt szykowany dla Petrolinvestu i skąd firma będzie brać pieniądze na realizację strategii? (...) W sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się spółka, kupowanie kolejnych aktywów może się odbywać tylko poprzez zapłatę akcjami. Dlaczego insulina Biotonu znalazła się na liście leków refundowanych i kiedy Bioton może wrócić do WIG20? (...) Decyzja o naszej cenie zapadła wiele lat temu i była uzgadniana z Ministerstwami Zdrowia i Finansów. (...) Dziś dla Biotonu przychodzi czas dyskontowania poniesionego wysiłku, czyli również budowy wartości akcji.
CV
Ryszard Krauze to jeden z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorców w polskim biznesie. Z majątkiem szacowanym na 1,2 mld zł zajął 11. miejsce na liście 100 najbogatszych Polaków 2012 magazynu „Forbes". Pierwszą firmę założył pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Dziś kieruje Prokomem Investments – funduszem, który w swoim portfelu ma takie spółki, jak Polnord, Bioton czy Petrolinvest.