Uznanie dla przemian gospodarczych Turcji i Polski jest efektem długotrwałych dyskusji i negocjacji trwających kilka ostatnich tygodni. Decyzja o tym, że kraje szybko rozwijające się, których potęga gospodarcza nieustannie rośnie została podjęta w 2010 roku.
Przedstawiciele rządów w Ankarze i Warszawie będą zasiadać w zarządzie rotacyjnie, przy tym Europa musiała zdecydować, który kraj straci swoje miejsce w podejmowaniu decyzji kluczowych dla światowej gospodarki. Nie było to łatwe to łatwe, bo któryś z europejskich krajów zasiadających w zarządzie musiał oddać swoje miejsce.
Stało się to poprzez zmianę stałego miejsca na rotacyjne dla Belgii i Holandii, zwolni się wówczas jedno miejsce i zajmą je, również rotacyjnie Turcja i Austria. Z kolei Polska będzie dzieliła swoje miejsce ze Szwajcarią.
Stałe miejsca w 24- osobowym zarządzie MFW ma 8. krajów- największych światowych gospodarek ( USA, Chiny, Japonia, Niemcy, Francja, Brazylia, Wielka Brytania i Włochy)
Według nieoficjalnych informacji z MFW jest to ogromna zmiana w funkcjonowaniu funduszu i tak naprawdę uznanie po raz pierwszy przez Unię Europejską,że nowy kraj członkowski, który ma wyraźnie lepsze wyniki gospodarcze powinien mieć coś do powiedzenia. Nie można również nie zauważyć rosnącej potęgi gospodarczej Turcji,która tak jak i Polska pokazały w kryzysie,że rozsądna polityka gospodarcza i uważne gospodarowanie pieniędzmi przynosi korzystne rezultaty — powiedziała nieoficjalnie „Rz" dobrze poinformowany przedstawiciel MFW.