Mizerny wzrost gospodarczy, słabe postępy w kierunku ustabilizowania olbrzymiego długu nie przeszkodziły przywódcom strefy euro, rozpaczliwie poszukującym dobrego zakończenia, uczynić z Irlandii „przykładu" jak należy wychodzić z kryzys.
Aby utrzymać trend rząd Irlandii musi uniknąć obniżki wskaźników gospodarczych, które ledwo wykazują wyjście z recesji. Musi także mieć nadzieję, że przywódcy europejscy zadowolą się obietnicą śmiałych posunięć.
- Większość wskaźników przedstawia się marnie - uważa Stephen Kinsella, profesor ekonomii uniwersytetu w Limerick. Według niego jeżeli porówna się rentowność irlandzkich obligacji z hiszpańskimi czy włoskimi, to ujrzy się Irlandię w lepszym świetle. - Wśród ślepców jednooki jest królem – dodaje profesor.
Ministerstwo finansów Irlandii w pełni wykorzystuje tę okazję.
Po blisko dwóch latach nieobecności rząd „Szmaragdowej Wyspy" wrócił na rynek. Irlandia pożyczyła od inwestorów pół miliarda euro, emitując trzymiesięczne bony skarbowe. Średnia rentowność sprzedanych bonów wyniosła 1,8 proc., wobec oczekiwanych 2,4 proc.