Ekonomiści podwyższają prognozy dla amerykańskiej gospodarki

Pesymistyczne prognozy dla amerykańskiej gospodarki ustępują dużo bardziej optymistycznym przewidywaniom. Upowszechnia się przekonanie, że uda się przezwyciężyć skutki cięcia wydatków z budżetu federalnego i wzrostu podatków

Publikacja: 12.04.2013 15:30

Vincent Reinhart, główny ekonomista zajmujący się USA w nowojorskim banku Morgan Stanley, szacuje, że w pierwszym kwartale produkt krajowy brutto zwiększył się o 3 proc. wobec 0,8 proc. prognozowanych w grudniu.  Przebił go jednak Bruce Kasman z JPMorgan Chase, który podwyższył swoją wcześniejszą prognozę z 1 do 3,3 proc.

- To co wydarzyło się na początku roku było prawdziwą niespodzianką, jeśli chodzi kondycję gospodarki – przyznaje Kasman.

Z ankiety Bloomberga wśród 69 ekonomistów przeprowadzonej  w okresie 5-9 kwietnia 2013 r. wynika, że w minionym kwartale największa gospodarka świata powiększyła się o 3 proc. w ujęciu zanalizowanym. To wyraźna zwyżka wobec 2 proc. przewidywanych w marcu i 1,6 proc. w grudniu minionego roku.

Okazuje się, że konsumenci nie zrazili się podwyżką podatku od zarobków o 2 proc. oraz cen benzyny i zwiększyli swoje wydatki w najszybszym tempie od dwóch lat. Ten czynnik wraz inwestycjami mieszkaniowymi oraz biznesowymi pomoże gospodarce w niezłej kondycji  przetrwać okres największych automatycznych cięć w wydatkach budżetowych, przewidzianych na obecny kwartał.

- Jesteśmy zaskoczeni, że nie było większego i bardziej bezpośredniego negatywnego wpływu na wydatki konsumentów – wskazuje Reinhart. Przekonuje on, że dzięki dobremu trendowi w wydatkach konsumenckich  spadek aktywności w tym względzie będzie tylko chwilowy.

Optymizm widać też na amerykańskich giełdach akcji, gdzie indeksy biją rekordy windowane przez oczekiwania  na dobre wyniki finansowe firm.

Z sondażu Bloomberga wynika, że w obecnym kwartale wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych przyhamuje do 1,5 proc., zaś w następnych sześciu miesiącach tempo wyniesie minimum 2,4 proc.

Wydatki konsumentów, mające 70-proc. udział w PKB, w okresie styczeń-marzec wzrosły o 3 proc. w ujęciu zanualizowanym, co okazało się najlepszym odczytem od dwóch lat. Spodziewano się ich wzrostu o 1,6 proc. Kasman twierdzi, że wydatkom konsumentów sprzyjały rosnące ceny akcji, domów a także zwyżka dochodów gospodarstw domowych pod koniec minionego roku, zaś na wyższe podatki zareagowali oni mniejszą skłonnością do oszczędzania.

Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej