Środki na daną inwestycję mogą pochodzić z kilku różnych źródeł, ale cała sztuka polega na odpowiednim dopasowaniu finansowania do poszczególnych etapów realizacji projektu i do możliwości spłaty zobowiązań przez firmę. Projekt może być finansowany nie tylko za pomocą kredytu inwestycyjnego i środków własnych, ale również z dotacji unijnych, funduszy venture capital czy leasingu. Takie połączenie kilku różnych form finansowania na potrzeby danej inwestycji zwane jest montażem finansowym.
– Struktura finansowania jest pochodną wielu czynników, takich jak: branża, historia firmy czy doświadczenie zarządu. Na przykład nowo założona firma zwykle będzie szukać kapitału w firmach typu venture capital czy business angels – mówi Eligiusz Nowakowski, ekspert ds. kredytów unijnych w ING Banku Śląskim.
Niższe koszty
– Firmy coraz częściej starają się połączyć różne sposoby finansowania swoich projektów, poszukując najbardziej optymalnych rozwiązań – mówi Łukasz Maj, członek zarządu Quality All Development. – Optymalizacja polega na uzyskaniu jak największej kwoty kapitału przy jednoczesnym ograniczeniu obciążenia późniejszych spłat – wyjaśnia ekspert.
Zdaniem Łukasza Maja montaż finansowy to rozwiązanie, które jest interesujące dla szerokiego grona przedsiębiorców. Mniejsze firmy, które krótko działają na rynku i z tego względu trudno jest im uzyskać kredyt z banku, dzięki pozyskaniu finansowania z kilku źródeł mogą zapewnić sobie środki na realizację określonych projektów. Natomiast większym firmom montaż finansowy umożliwia przeprowadzenie kapitałochłonnych inwestycji.
Środki na duże projekty
– Montaż finansowy, czyli finansowanie strukturyzowane, sprawdza się w sytuacji, gdy firma planuje naprawdę duży projekt i nie jest w stanie uzyskać wsparcia finansowego z jednego źródła bądź jest ono niewystarczające. Zazwyczaj mamy do czynienia z połączeniem kredytu bankowego z szeroko rozumianym finansowaniem pochodzącym z rynku kapitałowego, czyli z emisji obligacji, akcji oraz ze środków unijnych – mówi Paweł Mazurek, dyrektor Departamentu Doradców Kredytowych w Citi Handlowy. I dodaje, że część firm z segmentu MSP ze względu na skalę prowadzonej działalności może mieć utrudniony dostęp do rynku obligacji lub akcji, stąd duże zainteresowanie tych firm funduszami unijnymi, które są opcją dostępną dla większego grona.