Wielkie, kapitałochłonne inwestycje są spektakularne, ale ich znaczenie dla rozwoju gospodarczego kraju nie jest już tak duże jak kiedyś. Na pewno potrzebne są w infrastrukturze. Budowa dróg jeszcze przez wiele lat pozostanie priorytetem, podobnie jak modernizacja polskich kolei. Zapowiadane przez Polskie Linie Kolejowe inwestycje na poziomie 7 mld zł w modernizację 1,5 tysiąca kilometrów torów pozwalają mieć nadzieję, że będziemy wreszcie podróżować szybciej i wygodniej. Cieszy także rozwijanie produkcji samochodów, bo każdy już nimi jeździ, albo przynajmniej chce je kupić.
Ważne, bo nowoczesne
W przemyśle jednak kapitalne znaczenie ma innowacyjność. Dla gospodarki szczególne znaczenie będą miały te inwestycje z dużym potencjałem wzrostu i możliwością zdobycia dla polskich produktów zagranicznych rynków. Takie, które staną się polskim wyróżnikiem na konkurencyjnych rynkach Europy, a może nawet świata...
Ale powinniśmy także inwestować w branże, których ranga w Europie słabnie. Przykładem górnictwo węglowe: bez miliardowych inwestycji w udostępnianie nowych złóż zaczniemy się uzależniać od importu. I choć eksperci zakładają spadek znaczenia węgla w produkcji energii, dla nas pozostaje on szczególnie ważny dla zapewnienia energetycznego bezpieczeństwa. Dowodem tego gigantyczne inwestycje w budowę bloków w elektrowniach Opole i Kozienice, opalanych właśnie węglem. Nic dziwnego, że Kompania Węglowa, największa firma górnicza Europy, chce budować kopalnię na Lubelszczyźnie.
W ostatnich latach coraz szybciej przybywa inwestycji o niewielkich nakładach kapitałowych, za to dających dużo nowych miejsc pracy. Najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki jest dziś branża nowoczesnych usług dla biznesu.
Kryzys może pomóc
W kryzysie zagraniczne firmy tnąc koszty przenoszą działalność do tańszych lokalizacji z niższymi kosztami pracy. Dzięki temu liczba etatów w centrach usług w Polsce z zagranicznym kapitałem sięga już 120 tys., a sektor rozwija się w tempie 15-20 proc. rocznie. Na każdy 1000 pracowników centrów usług powstaje 265 miejsc pracy w ich otoczeniu. Można oczekiwać, że w przyszłym roku zatrudnienie w branży przekroczy 140 tys. osób.