Komisja Europejska podsumowała działalność Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF, podkreślając, że rośnie skuteczność jego działania zwłaszcza dzięki przekazywaniu przez obywateli i instytucji większej ilości informacji o potencjalnych nadużyciach finansowych niż kiedykolwiek wcześniej. - OLAF zakończył rekordową liczbę dochodzeń przy jednoczesnym zmniejszeniu całkowitego czasu ich trwania, a także wydał więcej zaleceń niż w ciągu poprzednich pięciu lat – czytamy w raporcie. -
Urząd zarekomendował odzyskanie 402,8 mln euro do budżetu UE, które mogą być wykorzystane do finansowania innych projektów i zmniejszą obciążenia finansowe podatników UE.
Giovanni Kessler, dyrektor generalny OLAF zaznaczył, że w ubiegłym roku udało się zmodernizować OLAF i sprawić, że stał się on skuteczniejszy w zakresie zwalczania nadużyć finansowych i korupcji w UE.
Z podsumowania wynika, że w ub. roku urząd otrzymał największą liczbę informacji o podejrzeniu nadużycia finansowego – 1294, co oznacza wzrost o 35 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat. - Pomimo rosnącej ilości otrzymywanych informacji, OLAF utrzymał krótki okres procesu oceny ważności otrzymanych informacji – średnio 1,8 miesiąca między datą wpłynięcia informacji a datą podjęcia decyzji o wszczęciu lub nie postępowania – podkreśla raport. - W ciągu ostatnich dwóch lat OLAF skrócił czas trwania etapu selekcji o ponad 70 proc., co jest istotnym osiągnięciem.
W wyniku dostarczonych informacji, OLAF wszczął 253 śledztwa. Oznacza to wzrost o ponad 58 proc. w porównaniu z rokiem 2009. Jednocześnie w 2013 r. zakończono 293 dochodzenia. Średni czas trwania dochodzenia zmniejszył się do 21,8 miesięcy, co stanowi wyraźny znak, że OLAF poprawił swoją efektywność. Jest to najkrótszy średni czas trwania dochodzeń w ciągu ponad pięciu lat. Prowadzenie dochodzeń w sposób bardziej wydajny i zakończenie ich krótszym czasie zwiększa szanse na odzyskanie sprzeniewierzonych środków. W wyniku zakończonych spraw OLAF wydał 353 zalecenia i rekomendacje o charakterze finansowym, sądowym, administracyjnym i dyscyplinarnym, które powinny zostać wdrożone przez właściwe organy. To o 81 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2009.