Kongres poświęcony jest bezpieczeństwu finansowemu i energetycznemu Unii w kontekście jej integracji politycznej. W spotkaniu uczestniczy około 1000 osób z kraju i zagranicy.
"Dziś sytuacja za wschodnią granicą UE sprawia, że kwestie bezpieczeństwa znów uzyskują priorytet" - powiedział Karpiński. Jego zdaniem pytania stawiane przez organizatorów Kongresu dotyczące tego, czy możliwa jest dalsza polityczna integracja UE bez zapewnienia bezpieczeństwa finansowego i energetycznego, "są nadzwyczaj aktualne".
Karpiński powiedział, że można zastanowić się, czy możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego i energetycznego bez mądrych decyzji polityków, tych, "którzy działają w imię wspólnego interesu, a nie partykularnych celów poszczególnych państw".
"Testem, czy taki wysiłek potrafimy podjąć jest unia energetyczna (...) Jest ona pomysłem na sprowadzenie do wspólnego mianownika różnych często rozbieżnych interesów gospodarczych" - wskazał. Ocenił, że jest też projektem politycznym, odwołującym się do solidarności, poczucia wspólnoty i europejskiej tożsamości.
Minister powiedział, że ostatnie lata zmagania z kryzysem ekonomicznym przysłoniły nieco znaczenie tych fundamentalnych wartości. "Teraz kryzys polityczny, z jakim mamy do czynienia za wschodnią granicą UE przypomina nam o nich z całą wyrazistością" - mówił. "Propozycja polskiego rządu stworzenia unii energetycznej może stać się czynnikiem silnie integrującym unię europejską" – zaznaczył Karpiński.