Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju stwierdziły we wspólnym raporcie, że produkcja etanolu i biodiesla dojdzie w 2023 r. do 158 mld litrów i 40 mld litrów. - Produkcja biopaliw znacznie rozwinie się, etanolu i biodiesla o ponad 50 proc. w następnej dekadzie. To oznacza istotne spowolnienie wobec minionej dekady, gdy produkcja zwiększyła się ponad dwukrotnie w latach 2004-13 — stwierdza ich raport.
W ostatnich latach nasiliła się debata o korzyściach wynikających ze stosowania biopaliw, ale przeciwnicy twierdzą, że przyczyniają się do zmniejszenia puli żywności, bo na ich produkcję przeznacza się pasze, których można by użyć do produkcji żywności. OECD i FAO uważają, że ta tendencja utrzyma się w najbliższych latach, do 2013 r. na produkcję biopaliw będzie przeznaczane 12 proc. zbóż, 28 proc. trzciny cukrowej i 14 proc. olejów jadalnych.
Wzrost korzystania z etanolu w Brazylii będzie związany z obowiązkiem dodawania 25 proc. tego paliwa do benzyny, z rozwojem tej gałęzi przemysłu i z popytem na import z USA dla zapewnienia wymaganej normy.
Używanie amerykańskiego etanolu zostanie ograniczone propozycją „blend wall", ograniczenia dodawania etanolu wyprodukowanego z kukurydzy, ale wzrośnie nieznacznie w późniejszych latach omawianego okresu. OECD i FAO zakładają, że do 2023 r. będzie wykorzystywane zaledwie 12 proc. biopaliw celulozowych, pochodzących z traw, odpadów drewna i upraw.
W Unii Europejskiej stosowanie etanolu w benzynie wzrośnie do średniego poziomu energetycznego 6,6 proc. w porównaniu z 7,4 proc. biodiesla. Po spadku w 2013 r. do 12 mld litrów z 13,4 mld l rok wcześniej biodiesel ustabilizuje się na poziomie 19 mld litrów od 2020 r. dzięki m.in. obniżkom podatku.