Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ogłosiła serię działań, które w razie wdrożenia ich przez członków tej organizacji mogą powstrzymać firmy przed stosowaniem powszechnych praktyk przenoszenia zysków do rajów podatkowych.
Uchylanie się firm od płacenia podatków stało się nośnym tematem politycznym po ujawnieniu przez środki przekazu i śledztwa w parlamentach machinacji stosowanych przez firmy dla zmniejszenia należności podatkowych. Google i Amazon twierdzą, że płacą podatki jak należy, ale według analityków presja konkurencji zmusza wszystkich do obniżania kosztów, także podatków.
W ubiegłym roku grupa krajów z G20 zwróciła się do OECD o przygotowanie planu działań dla rozwiązania tego problemu. Duże firmy technologiczne z USA mogą najbardziej odczuć te plany, ale nie tylko one, także firmy farmaceutyczne, producenci dóbr konsumpcyjncyh, także wiele w Europie.
Ogłoszone teraz projekty propozycji zostały uzgodnione przez wszystkich członków G20 i OECD. Stanowią część większego programu walki ze zmniejszaniem podstawy do opodatkowania i z transferami zysków, który to program zostanie dopięty w przyszłym roku. Dopiero wtedy będzie można nadać mu mocy prawa.
Nadużywanie umów międzynarodowych
Od ponad 50 lat OECD w pracach nad międzynarodowym systemem podatków skupiała się nad zapewnieniem, by firmy nie były opodatkowane dwukrotnie za ten sam zysk. Obawiała się bowiem, że to zaszkodzi światowej wymianie handlowej i ograniczy wzrost gospodarczy. W ciągu tych lat wypracowała wzorcowy model traktatu, który pozwalał krajom oddzielić prawa podatkowe i unikać podwójnego opodatkowania, zapewniając ulgi przy działaniach mających powstrzymać podmioty od unikania płacenia podatków, np. poprzez podatki zatrzymane u źródła (withholding tax).