Nowa premier wiele obiecuje

Podczas expose premier Ewa Kopacz zapowiedziała m.in., że do początku 2015 r. powstanie nowa ordynacja podatkowa, opowiedziała się przeciwko wzrostowi cen energii, poprała zmiany w górnictwie oraz zapewniła, że rolnicy dostaną pomoc adekwatną do strat jakie ponieśli w wyniku rosyjskiego embarga.

Publikacja: 01.10.2014 16:38

r. powstanie nowa ordynacja podatkowa, opowiedziała się przeciwko wzrostowi cen energii, poprała zmi

r. powstanie nowa ordynacja podatkowa, opowiedziała się przeciwko wzrostowi cen energii, poprała zmiany w górnictwie oraz zapewniła, że rolnicy dostaną pomoc adekwatną do strat.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Jedną z ważniejszych obietnic, jakie mogliśmy usłyszeć dzisiaj podczas expose Ewy Kopacz, było zapewnienie przyspieszenia prac nad nową ordynacja podatkową. Jak poinformowała premier, ministrostwo finansów zostało zobowiązane do przyspieszenia prac. W ten sposób założenia do ustawy mają być gotowe na początku 2015 r. Szybko ma także powstać nowe Prawo gospodarcze.

- Nie możemy budować przepisów, zakładając, że każdy będzie chciał je omijać lub łamać. Ci którzy je łamią, muszą być ukarani, ale duch prawa musi służyć ogromnej większości uczciwych. Wiem, że to pewnie najambitniejsze zadanie ze wszystkich, jakie na siebie biorę (...) Tu potrzebna jest tytaniczna praca całego rządu. Musimy wdrożyć zasadę 99 procent, polegającą na tym, że całe nasze prawo w obszarze wolności gospodarczej tworzymy z myślą o tych 99 procentach uczciwych, a nie jednym procencie cwaniaków - zadeklarowała Kopacz.

- Zobowiązuję ministra finansów do przedstawienia na początku przyszłego roku założeń do projektu nowej ordynacji podatkowej, a ministra gospodarki do założeń nowego prawa działalności gospodarczej. To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy - mówiła premier.

Największa mobilizacja czeka zatem resort finansów, który jeszcze w połowie września zapowiadał, że założenia przyszłej kodyfikacji powstaną dopiero za rok.

- Liczymy, że do końca 2015 r. będą gotowe założenia do nowej ustawy, co jest zadaniem trudnym i ambitnym, ale możliwym do wykonania. Potem nastąpiłby etap prac związany z przygotowaniem projektu, kolejny rok trwałyby prace legislacyjne w parlamencie - wskazywał w maju bieżącego roku Janusz Cichoń wiceminister finansów.

- W drugiej połowie kadencji przyszłego Sejmu możliwe byłoby ich uchwalenie przez Sejm - przewidywał wiceminister.

- Przede wszystkim chodzi (...) o zagwarantowanie odpowiednich praw podatnikowi, zwiększenie jego poczucia bezpieczeństwa. Te cele będą przyświecać nowym regulacjom. Przepisy powinny być jasne i precyzyjne. Uczciwy podatnik, który rzetelnie wypełnia swoje obowiązki, zasługuje na status VIP-a w systemie podatkowym - tłumaczył Cichoń.

Równolegle resort finansów finalizuje prace nad założeniami do ustawy Prawo działalności gospodarczej. Zgodnie z zapowiedziami, ustawa ma "w pierwszym rzędzie służyć wzmocnieniu praw i gwarancji dla przedsiębiorców poprzez wyraźne zapisanie wytycznych interpretacyjnych organów stosujących prawo gospodarcze i wprowadzenie nowych rozwiązań takich jak: zasada proporcjonalności, zasada poszanowania słusznych interesów gospodarczych, "prawo do błędu"  – rozumiane jako łagodne traktowanie niezawinionego przez przedsiębiorcę uchybienia".

Nie dla wyższych cen i tak dla zmian na rynku węgla

- Rząd nie zgodzi się na dodatkowe koszty polityki klimatycznej UE, w tym podwyżki cen energii - zadeklarowała premier Ewa Kopacz w expose.

Polska premier przypomniała, że na październikowym szczycie Rady Europejskiej będą rozpatrywane propozycje nowych celów polityki klimatyczno-energetycznej Unii na rok 2030.

- Mój rząd nie zgodzi się na zapisy oznaczające dodatkowe koszty dla naszej gospodarki oraz wyższe ceny energii dla konsumentów - oświadczyła premier.

Propozycje KE na szczyt przewidują na 2030 r. 40-proc. redukcję emisji CO

2

w stosunku do 1990 r., średnio 27 proc. udziału źródeł odnawialnych (OZE) dla całej UE oraz 30-proc. wzrost efektywności energetycznej.

Odnosząc się do sytuacji w polskim sektorze górnictwa węgla kamiennego, Ewa Kopacz oświadczyła, że w Polsce węgiel ma strategiczne znaczenie. Przypomniała, że jedną z jej pierwszych decyzji jako szefowej rządu było przyspieszenie prac nad projektami ustaw, które "w mądry sposób" połączą zasadnicze cele dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Kopacz w kontekście projektowanych regulacji oświadczyła, że polskie górnictwo "musimy chronić przed nieuczciwą konkurencją".

- Nie ustanę w wysiłkach, by ta branża stała się wreszcie rentowna, do czego wiedzie unowocześnienie i restrukturyzacja. (...) Polskie domy muszą być ogrzewane, a koszty nie mogą rujnować domowych budżetów - zaznaczyła premier.

Jak wskazała, projekty ustaw zakładają koncesjonowanie sprzedaży węgla, określenie norm jakościowych i zmiany w Prawie zamówień publicznych, w wyniku których preferowane będą produkty pochodzenia wspólnotowego.

Propozycja dotycząca norm jakościowych węgla jest już w sejmowej komisji, inne są w przygotowaniu. Właśnie w środę komisja ds. energetyki i surowców energetycznych rozpocznie pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która wprowadza normy jakościowe dla węgla. Drugi projekt to nowelizacja Prawa energetycznego, zakładająca wprowadzenie koncesji na obrót węglem, wydawanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Trzecim projektem, który tak jak poprzednie ma zgłosić klub PO, jest nowelizacja Prawa zamówień publicznych.

- Czas, który zyskamy dzięki wprowadzeniu tych regulacji, wykorzystamy do obniżenia kosztów funkcjonowania kopalń, by polski węgiel mógł być konkurencyjny na rynku. Będziemy także wspierać rozwój nowoczesnych technologii węglowych - zadeklarowała Kopacz.

Wydobywany w większości polskich kopalń węgiel przegrywa konkurencję cenową z tańszym surowcem z importu, na zwałach zalegają od miesięcy miliony ton niesprzedanego węgla. Górnicy, rząd i opozycja jako główną przyczynę takiego stanu rzeczy wskazują import węgla z Rosji, ale na europejskich rynkach porównywalny cenowo do polskiego jest również węgiel importowany z innych kontynentów, np. z USA, gdzie jest wypierany przez tani gaz, wydobywany z łupków.

Od kilku miesięcy europejskie rynkowe ceny węgla utrzymują się - w zależności od gatunku i terminu dostawy - między 50 a 60 euro czyli 65-78 dol. za tonę, podczas gdy do lutego 2014 r. ceny były powyżej 60 euro, czyli wtedy ok. 80 dol. Zgodnie z opublikowanymi po raz pierwszy w środę polskimi indeksami cen węgla, średnio w drugim kwartale 2014 r. węgiel dla energetyki zawodowej kosztował 233 zł za tonę czyli - przy ówczesnym kursie dolara - niemal 80 dol., a dla pozostałych odbiorców - ciepłowni, przemysłu i innych - 281 zł za tonę, czyli ponad 90 dol.

Rolnicy otrzymają pomoc

- Polska oczekuje na adekwatną - w stosunku do strat ponoszonych przez rosyjskie embargo - pomoc UE dla naszego rolnictwa - oświadczyła premier Ewa Kopacz. Zapowiedziała też fundusz stabilizacji dochodów rolniczych z 0,2 proc. odpisu od sprzedaży produktów rolnych.

- Rosyjskie embargo na polską żywność dotknęło wielu producentów rolnych. Mamy prawo oczekiwać od Unii Europejskiej, że jej pomoc dla polskiej wsi w tym zakresie będzie adekwatna do strat, które ponosimy. Chcę jasno i dobitnie stwierdzić - dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej nas nie zadowalają. Oczekujemy, że unijny komisarz do spraw rolnictwa wyjdzie naprzeciw polskim oczekiwaniom - podkreśliła w expose.

W sierpniu Komisja Europejska uruchomiła nadzwyczajny system wsparcia dla producentów owoców i warzyw, który miał na celu stabilizację rynku po wprowadzeniu embarga przez Rosję. W ramach tych działań 18 sierpnia odblokowano 125 mln euro na rekompensaty za wycofanie z rynku niektórych szybko psujących się owoców i warzyw. Kwotę oszacowano na podstawie wielkości eksportu do Rosji.

Jednak w połowie września KE zawiesiła ten mechanizm, bo wstępne wnioski o rekompensaty przekroczyły poziom 125 mln euro, a niektóre wnioski budziły zastrzeżenia, bo dotyczyły wielkości produkcji kilka razy większej niż średni roczny eksport UE do Rosji. Ponad 85 proc. wniosków o wsparcie pochodziło z Polski. Rzecznik komisarza ds. rolnictwa Roger Waite potwierdził, że wątpliwości dotyczą polskich wniosków.

Resort tłumaczył wtedy, że rolnicy złożyli wnioski nie tylko w związku z brakiem możliwości sprzedaży do Rosji, ale też - w związku z rosyjskim embargiem - sprzedaży na innych rynkach. Sawicki mówił, że wnioski o rekompensaty złożyło ponad 18 tys. polskich rolników na ok. 200 tys. wszystkich, którzy produkują owoce i warzywa w Polsce. Do 15 października skontrolowane mają być wszystkie indywidualne wnioski rolników i wyrywkowo wnioski grup producenckich.

Jedną z ważniejszych obietnic, jakie mogliśmy usłyszeć dzisiaj podczas expose Ewy Kopacz, było zapewnienie przyspieszenia prac nad nową ordynacja podatkową. Jak poinformowała premier, ministrostwo finansów zostało zobowiązane do przyspieszenia prac. W ten sposób założenia do ustawy mają być gotowe na początku 2015 r. Szybko ma także powstać nowe Prawo gospodarcze.

- Nie możemy budować przepisów, zakładając, że każdy będzie chciał je omijać lub łamać. Ci którzy je łamią, muszą być ukarani, ale duch prawa musi służyć ogromnej większości uczciwych. Wiem, że to pewnie najambitniejsze zadanie ze wszystkich, jakie na siebie biorę (...) Tu potrzebna jest tytaniczna praca całego rządu. Musimy wdrożyć zasadę 99 procent, polegającą na tym, że całe nasze prawo w obszarze wolności gospodarczej tworzymy z myślą o tych 99 procentach uczciwych, a nie jednym procencie cwaniaków - zadeklarowała Kopacz.

Pozostało 88% artykułu
Finanse
Polskie akcje dalej w czołówce. Miesiąc złota i srebra
Finanse
Będzie konkurs dla członków Rady Fiskalnej
Finanse
Jak przestępcy ukrywają pieniądze? Kryptowaluty nie są wcale na czele
Finanse
Były dyrektor generalny Binance skazany za pranie brudnych pieniędzy
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Finanse
Podniesienie kwoty wolnej od podatku. Minister finansów Andrzej Domański zdradził kiedy