Około 81 proc. z nas kontroluje swoje wydatki – wynika z najnowszych badań Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec oszczędzania" przeprowadzonych w tym roku. W porównaniu z wynikami z lat poprzednich, widać delikatną poprawę.
Przybyło przede wszystkim tych Polaków, którzy kontrolują wydatki większe, takie jak na odzież, energię, czynsz oraz te największe – związane z kupnem sprzętu AGD, RTV czy wakacjami (z 44 proc. w 2013 r. do 52 proc. w 2014 r.). Z kolei liczba Polaków, którzy patrzą na każdą złotówkę, przeznaczoną także na potrzeby życia codziennego, nieco spadła. – Im większe dochody, tym bardziej luźna kontrola, oparta na planowaniu tzw. wydatków na wyższym poziomie. Im osoby mniej zamożne, tym ściślejsze jest zarządzanie – wynika z badań. Nieco zmniejszyła się także grupa osób, które w ogóle nie kontrolują swoich wydatków.
Planowanie krótkoterminowe
Ciekawe są też wyniki pokazujące, z jakim wyprzedzeniem Polacy przygotowują się do ponoszenia dających się przewidzieć kosztów regularnych wydarzeń, takich jak święta, urodziny, wyjazdy na urlop czy szkolna wyprawka. Z jednej strony przybyło tych, którzy planują tego typu wydatki na pół roku wcześniej lub dłużej, a ubyło tych, którzy w ogóle o tym nie myślą (do 16 proc. z 35 proc. jeszcze dwa lata temu). Warto zauważyć, że osoby w średnim wieku i starsze podejmują odpowiednie kroki nieco wcześniej niż osoby młode, które planują na ostatnią chwilę albo nie planują w ogóle – podkreślają autorzy badań.
Z drugiej jednak strony wciąż 38 proc. społeczeństwa planuje wydatki w perspektywie miesiąca, czyli od pierwszego do pierwszego. Wyniki badań pokazują, że osoby mniej zamożne ściślej kontrolują swoje wydatki, nawet te drobne, ale niestety często w parze nie idzie planowanie długoterminowe wydatków. Znaczące jest, że wśród nich jest też wielu Polaków, którzy nie rozmawiają na temat finansów ze swoimi członkami rodzin. Nie poświęcają oni finansom wiele uwagi w swoim życiu i prawdopodobnie nie są nauczeni, aby oszczędzać i odkładać środki z myślą o przyszłości.
By pieniądze ?nie uciekały
Ponad połowa (51 proc.) Polaków przyznaje, że żyje im się ciężko, „od pierwszego do pierwszego", ale jednocześnie ok. 35 proc. z nich nie przykłada wagi do kontroli wydatków. W porównaniu z poprzednią edycją badań spadła jednak liczba tych, którzy mimo że ledwo wiążą koniec z końcem, nie zarządzają swoim budżetem.