Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 05.05.2018 23:24 Publikacja: 05.05.2018 23:24
Kadr z filmu "Wieża. Jasny dzień" Justyny Szelc
Foto: materiały prasowe
Jury obradowało pod przewodnictwem Małgorzaty Szumowskiej, a w jego składzie byli aktorzy: Gina Gershon i Thomas Kretschmann oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu Mark Adams.
Szelc podziękowała wszystkim swoim współpracownikom, po czym stwierdziła:
— Chciałabym coś państwu o sobie powiedzieć. Postanowiłam, że nigdy nie będę robiła filmów dla widzów, bo widz jest autonomiczny, ma niesamowitą wolność i może sobie interpretować sztukę jak tylko chce - to jest jego prawo dane mu od Boga czy od losu. Zapraszam raczej widza na świadka moich wzruszeń. Nie chcę państwa przekonywać do żadnej rzeczywistości, bo ona jest trudno opisywalna i każdy ma ją inną. Ale wiemy co to jest tajemnica. I nie powinniśmy od niej uciekać w sztuce. Picasso powiedział kiedyś ,że komputery są beznadziejne, bo udzielają tylko odpowiedzi. To chyba sedno sprawy. I jeszcze prośba: nie używajmy po tym wieczorze określenia „kobiece kino”, ja nie wiem, co to jest. Wiem czym jest kino kobiet. I język jest tu bardzo ważny, bo on nas determinuje.
Jury młodzieżowe wyróżniło „Love after Love”. Ceniona przez wszystkich artystów nagroda publiczności powędrowała do reżysera Piotra Domalewskiego i producenta Jerzego Kapuścińskiego za „Cichą noc”. Ten sam film dostał nagrodę międzynarodowych krytyków Fipresci.
Dziesięć obrazów, które znalazły się w konkursie polskim oceniło międzynarodowe jury, w którym byli aktorka Dree Hemingway, teoretyk filmu Geoff Andrew oraz dyrektorka castingu Lucy Bevan. Za najlepszy obraz uznali oni „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej. Nagrodę w wysokości 300 tys. zł ufundowała wspierająca festiwal Kulczyk Foundation.
— Ja tutaj na osiedlu podwawelskim mieszkałam i dorastałam, i – zabrzmi to banalnie – bardzo dużo zawdzięczam moim rodzicom i dedykuję tę nagrodę mojej mamie Dorocie Terakowskiej i tacie Maciejowi Szumowskiemu, który zawsze miał odwagę, by pokazywać to, co widział, co go otaczało . On mnie tego nauczył ja mu za to dziękuję – mówiła w Krakowie laureatka.
Wyróżnienie dla wschodzącej gwiazdy otrzymała Eliane Umuhire za „Ptaki śpiewają w Kigali” najlepszej aktorki odebrała Marta Nieradkiewicz za rolę w „Dzikich różach” Anny Jadowskiej, a dla najlepszego aktora - Mateusz Kościukiewicz za kreację w „Twarzy” Małgorzaty Szumowskiej. Specjalne wyróżnienia dostali również reżyserka castingu filmu „Czuwaj” Roberta Glińskiego – Teresa Wioletta Bull oraz operator Łukasz Gutt odpowiedzialny za zdjęcia do filmu „Serce miłości”.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas