Aktualizacja: 08.11.2020 09:45 Publikacja: 08.11.2020 09:41
Foto: AFP
We wrześniu br. w okresie mniejszych zachorowań na COVID-19 odbyły się w formie stacjonarnej festiwale filmowe w Wenecji i San Sebastian. I, jak się wydaje, w dużym reżimie sanitarnym udało się tam uniknąć zakażeń. Jak jako pierwsza napisała agencja Aljazeera nie zdołano tego sukcesu powtórzyć w El Gouna w Egipcie.
Organizatorzy wprowadzili tam surowe zasady – wszyscy uczestnicy przyjeżdżający z zagranicy musieli mieć wykonane testy co najwyżej 96 godzin przed podróżą. Tym, którzy mieli testy wcześniejsze wykonywano je na miejscu. Wśród zagranicznych gości 5 osób miało wynik dodatni, zostali natychmiast odizolowani. U dwóch gości wykryto wirus po badaniu na lotnisku – kwarantannę musieli odbyć także inni pasażerowie samolotu. Reżim sanitarny obowiązywał w hotelach, gdzie wszystkim mierzono temperaturę i również żądano wyników testu. Potem impreza z Hurgady stała się jedynym festiwalem w Europie, gdzie odbywały się przyjęcia. Po imprezie, która skończyła się 31 października, zaczęto obserwować przypadki koronawirusa wśród krajowych gości, którzy testowani nie byli. Zachorowało m.in. kilkoro egipskich celebrytów, choć niektórzy podkreślają, że mogli się zarazić poza festiwalem. Również dyrektor Intishal Al Timini twierdzi, że festiwalu nie można winić za zakażenia, do których mogło dojść w mieście czy nad Morzem Czerwonym. Jednak dziennikarze „Variety”, którzy uczestniczyli w festiwalu opisali sytuacje, w których zasady dystansu i noszenia maseczek nie były podczas festiwalu przestrzegane, zwłaszcza podczas sesji zdjęciowych i przyjęć. Według niepotwierdzonych informacji testy, które były wykonywane zagranicznym gości przed wyjazdem z Egiptu potwierdziły ok. 40 przypadków zachorowań. Większość była bezobjawowa, ale została objęta medyczną opieką. Koszty i pobytu w Egipcie i leczenia pokrywał festiwal.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
Dwie nagrody dla twórców duńsko-polskiej „Dziewczyny z igłą” na bardzo politycznej gali
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Wnętrze chatki Hagrida, centaury, Akromantule, Dementorzy i Mapa Huncwotów – to tylko niektóre atrakcje wystawy, którą w 2025 będą mogli odwiedzić w Polsce fani Harry'ego Pottera, magii i czarodziejskiej gry Quidditcha.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Ceny wakacji w biurach podróży w ostatnim tygodniu w dół ciągnęły Portugalia (o 293 złote), Wyspy Kanaryjskie (152 złote) i Majorka (82 złote), a w górę pchały Albania (o 206 złotych), Włochy (185 złotych) i Tunezja (90 złotych) – pokazuje Traveldata.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas