Reklama
Rozwiń

„Wiktoria 1920” dostępna on-line

Film, pozwalający wcielić się widzom w bohatera szpiegowskiej historii osadzonej w realiach wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, wykorzystujący technologię cinematic VR, mogą już oglądać wszyscy internauci.

Aktualizacja: 24.03.2021 14:04 Publikacja: 24.03.2021 14:01

„Wiktoria 1920” dostępna on-line

Foto: materiały prasowe

„Wiktoria 1820” w reż. Tomasza Dobosza zrealizowana została przed rokiem na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Najważniejsze zadanie polskich żołnierzy to obrona Warszawy. Film odwołuje się do akcji polskiego wywiadu i zakłócania komunikacji bolszewików podczas Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 1920 roku.

Bohaterami  30-minutowego fabularnego filmu jest grupa młodych ludzi wrzucona w wir historii. Róża Klekotko wcieliła się w agentkę wywiadu Polę Lewicką, Patryk Szwichtenberg – w pilota Eskadry Kościuszkowskiej Meriana C. Coopera, Szymon Mysłakowski – w ułana Witolda Brończaka, a Dariusz Pieróg w Janka Węgielskiego, studenta, który zaciągnął się do wojska. Uczestniczą oni w przekazaniu tajemniczego meldunku do biura szyfrów w warszawskiej Cytadeli. Ruszają w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach i snując plany na powojenną przyszłość. 

Dzięki nowoczesnej technologii widz zostaje przeniesiony w sam środek akcji i uczestniczy we wszystkich wydarzeniach. Widz w ten sposób jest głównym bohaterem filmu. Technologia cinematic VR – 360 stopni wymagała innej pracy niż tradycyjna. Innego aktorstwa, choreografii ruchów, operowania dużymi scenami, jednoczesnej synchronizacji nawet kilkunastu kamer. Producentem filmu jest Biuro Programu „Niepodległa”, a koproducentem Narodowe Centrum Kultury.

Dotychczas film można było oglądać w specjalnych goglach w ramach Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w kilkunastu miejscach w kraju.

Teraz  w wersji 3D można bezpłatnie go zobaczyć na kanale YouTube „Niepodległa”.

Najlepiej wykorzystać dowolne gogle VR pozwalające na przeglądanie serwisu Youtube (albo podstawowe gogle cardboard). Wiktorię 1920” można również obejrzeć w tradycyjnej wersji 2D na ekranie smartfona lub komputera.

Na YouTube „Niepodległej” jest również dostępny Making Of filmu, ukazujący kulisy tworzenia „Wiktorii 1920”.

Film
Zmarł Michael Madsen, znany aktor filmów Quentina Tarantino
Film
Dinozaury, Superman i „Vinci 2" Machulskiego. Co czeka na nas w kinach latam?
Film
Nowa „Lalka" Netfliksa. Czym nas zaskoczy serial Maślony z Drzymalską i Szuchardtem?
Film
Brad Pitt jedzie w zwariowany sposób bolidem F1
Film
Trailer filmu „Chopin, Chopin!” Czy Eryk Kulm jest podobny do Chopina?