By uczcić prezentację nowej pracy duetu KwieKulik zakupionej przez galerię Tate Modern, Kinoteka przygotowała specjalny pokaz zrealizowanego przez Zofię Kulik i Przemysława Kwieka filmu eksperymentalnego „Działania z Dobromierzem" (5 kwietnia). Współpracę tych artystów uznaje się za jeden z najważniejszych fenomenów powojennej polskiej sztuki. Ich prace, począwszy od produkcji obiektów aż do działań zorientowanych na proces, odznaczają się dużym społecznym i politycznym zaangażowaniem. „Działania z Dobromierzem" to dwuletni projekt przedstawiający synka artystów (tytułowego Dobromierza) w różnych sytuacjach, często z wykorzystaniem elementów propagandy z okresu lat 70-tych. Po projekcji filmu Zofia Kulik będzie dyskutować o swojej międzynarodowej karierze artystycznej z kuratorami Stuartem Comerem (Tate Modern), Łukaszem Rondudą (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) oraz Maxą Zoller.
KINOTECE, jak co roku, towarzyszyć będzie wystawa plakatów filmowych. Podczas IX edycji festiwalu przypomnimy prace Franciszka Starowieyskieg (1930 – 2009). Starowieyski, wielki ekscentryk i wielki artysta, stworzył podczas swojej kariery ponad 300 plakatów zarówno filmowych, teatralnych, jak i operowych. Jego oryginalne, często surrealistyczne prace trafiły do największych kolekcji świata, w tym do Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Yorku (to właśnie Starowieyski, jako pierwszy polski artysta w dziejach, miał swoją indywidualną wystawę w MOM-ie). Ekspozycję prac Starowieyskiego można oglądać za darmo w Riverside Studios (24 marca – 10 kwietnia) oraz w Barbicanie (7 – 13 kwietnia) w Londynie.
Tegoroczna gala zamykająca Kinotekę jak zwykle będzie ucztą zarówno dla kino-, jak i melomanów. Podczas goli zostanie zaprezentowany „Mocny człowiek" w reżyserii Henryka Szaro, jeden z najlepszych polskich filmów niemych. Muzykę na żywo do filmu zagra polska grupa elektro-jazzowa Pink Freud (13 kwietnia, Barbican). Film, oparty na powieści Stanisława Przybyszewskiego, opowiada historię Henryka Bieleckiego, miernego dziennikarza który, by zdobyć pieniądze i sławę zabija swego przyjaciela, a następnie kradnie jego rękopis.
Po zdobyciu upragnionej sławy i bogactwa, Bieleckiego zaczynają jednak nękać wyrzuty sumienia. Film został uznany za zaginiony podczas II wojny światowej, jednakże w 1997 roku szczęśliwym zrządzeniem losu jego kopia została odnaleziona w Królewskiej Akademii Filmowej w Brukseli, a następnie odnowiona. Grupa Pink Freud, znana w Polsce z mieszanki elektroniki, jazzu i yassu, skomponowała na zamówienie Instytutu Kultury Polskiej w Londynie nową ścieżkę dźwiękową do filmu. Zostanie ona po raz pierwszy zaprezentowana podczas Gali zamykającej Kinotekę.
W programie festiwalu znajdą się także dwie inne perły przedwojennej Polskiej kinematografii – będą to „Ślubowanie" Henryka Szaro (5 kwietnia, West London Synagogue) oraz „Dybbuk" Michała Waszyńskiego (12 kwietnia, West London Synagogue) pochodzące z 1937 roku. Obydwa film są w języku jidysz i przedstawiają dwie różne interpretacje dramatu S. Anskiego pt. „Dybuk". Pokazy są współorganizowane ze Spiro Ark; wstęp wolny.