Stanowią niespełna pół procent populacji. W Wielkiej Brytanii rodzą się czterem tysiącom par rocznie, ale w małej osadzie Lina Sao Pedro na południu Brazylii żyje aż 38 par bliźniaków jednojajowych wśród 375 mieszkańców – to 25 razy więcej, niż wynosi średnia światowa. Co roku naukowcy zbierają się w Twinsburg w Ohio, na największym światowym zjeździe klonów. Udało im się dotąd ustalić, że geny decydują o wyborach politycznych, zdolnościach matematycznych, skłonności do ryzyka i wytrzymałości na ból.
Najnowsze szwedzkie badania bliźniąt dowodzą też, że dziedziczność odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju chorób serca. Autorzy filmu prezentują m.in. Chrisa i Xanda Van Tuleken, bliźnięta jednojajowe – lekarzy. Mają jednakowe upodobania, wielu wspólnych przyjaciół, dostawali podobne oceny. Dorastali razem, więc początkowo trudno im było stwierdzić, czy o ich podobieństwie decydują geny, czy wspólne przeżycia. Dopiero późniejszy, odmienny tryb życia sprawił, że doświadczenie życiowe nie raz zatriumfowało nad genami.
Sześcioletnie Mia i Alexandra zostały adoptowane i żyją w całkiem odmiennych warunkach – jedna w norweskiej osadzie wśród fiordów, druga – w dużym mieście Sacramento w Kalifornii. Jednak kiedy się spotkały, mimo bariery językowej, natychmiast poczuły więź.
22.55 | TVP 2 | WTOREK