Magdalena Maślak, koordynatorka festiwalu
Choć ta edycja festiwalu będzie krótsza niż poprzednie, to zaoferuje widzom interesujące nowości, i to nie tylko filmowe. Po raz pierwszy goście będą mogli przysłuchać się debatom, a nawet wziąć w nich udział. Tematem pierwszej będzie życiu imigrantów w Izraelu, drugiej – wpływ konfliktu izraelsko-palestyńskiego na mieszkańców Izraela. Te spotkania odbędą się w Klubie Festiwalowym „Pardon To Tu" mieszczącym się na placu Grzybowskim. Także premierową odsłoną będą koncerty zespołów: Altona i Doministry, które w swoim graniu łączą motywy żydowskie i jazzowe improwizacje.
W tym roku spośród ponad 300 zgłoszonych filmów wybraliśmy do konkursu 32 i tak jak w poprzednich latach większość z nich stanowią dokumenty. W większości są to filmy, które będą w Polsce pokazywane premierowo. Gościć będziemy ponad 20 twórców: reżyserów, operatorów, kompozytorów, którzy po projekcjach spotkają się z publicznością. Każda kolejna edycja festiwalu cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów. Na pokazy przychodzą i młodzi, i starsi, co nas cieszy tym bardziej, że chcielibyśmy, by nasza impreza sprzyjała integracji nie tylko międzykulturowej, ale także łączyła pokolenia.
Zgodnie z tradycją lat ubiegłych pofestiwalowe pokazy odbędą się w 30 miastach w Polsce. To też świadczy o tym, że jest coraz większa potrzeba, by rozmawiać o tym, co nas łączy i co nas dzieli, odnajdywać wspólne wątki w naszej historii.