Aktualizacja: 05.08.2020 16:17 Publikacja: 05.08.2020 16:14
Foto: materiały promocyjne
Od kilku miesięcy wahały się losy 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z powodu pandemii i lockdownu festiwal został odwołany. Po interwencjach środowiska filmowego przywrócono go, przenosząc jego termin na listopad. Dziś Komitet Organizacyjny FPFF podjął decyzję, że ta ważna dla polskiego kina impreza odbędzie się w dniach 8-12 grudnia 2020.
W zmienionej formule festiwalu obok konkursu głównego filmów pełnometrażowych oraz konkursu filmów krótkometrażowych znalazła się również trzecia sekcja: konkurs filmów mikrobudżetowych. Trafią tu filmy wyprodukowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja Filmowa.
Jednym z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”. Jako jeden z dwóch głównych konkursów Festiwalu tworzy niezwykłą przestrzeń dla najlepszych twórców światowego kina niezależnego do przedstawienia swoich niezwykle intrygujących idei oraz zestawieniu ich z sobą. Zeszłoroczny konkurs zwyciężył film „Power Alley” w reżyserii Lillah Halli, która obecnie pracuje nad kolejnym projektem – „Flehmen”. Rokrocznie uczestnicy Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” znajdują się w shortlistach najlepszych festiwali kina niezależnego na świecie. Krakowska scena to dla twórców nieodłączny punkt ich festiwalowych tras. Laureatowi nagrody głównej zostanie przyznany czek w postaci 25 000 dolarów.
Ruszył wielki projekt filmowy „50 na 50”, który będzie trwał do końca 2025 roku. Na pięćdziesięciolecie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się 57 przeglądów w całej Polsce, przez cały rok 2025, z najważniejszymi dziełami festiwalu.
W „Bogini Partenope” Paolo Sorrentino po raz pierwszy główną bohaterką uczynił kobietę, którą gra w scenerii Capri i Neapolu zjawiskowa debiutantka Celeste Dalla Porta. Pisarza Johna Cheevera intrygująco zagrał Gary Oldman.
Film Magnusa von Horna dostał 11 Polskich Orłów, wyrównując rekord, jaki ustanowiło „Boże ciało”.
„Mickey 17” Bonga Joon-ho, laureata czterech Oscarów za „Parasite”, to film science fiction, który stał się niemal satyrą na Donalda Trumpa.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Biuro szeryfa Santa Fe w stanie Nowy Meksyk ujawniły przyczyny śmierci i okoliczności ujawnienia ciał aktora Gene'a Hackmana i jego żony, Betsy Arakawy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Statystyki pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Okazuje się też, że ich mózg starzeje się wolniej, przez co są bardziej odporne na pogorszenie funkcji poznawczych. Według najnowszego badania może za to odpowiadać drugi chromosom X.
Przesunięcie profilaktyki na szczebel podstawowej opieki zdrowotnej może pomóc w rozwiązaniu problemu niskiego udziału Polaków w badaniach profilaktycznych – uważa Paweł Walicki. Prezes zarządu Grupy Centrum Medycznego CMP był gościem „Rzeczpospolitej” podczas X Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Narodowy Instytut Kardiologii wykazały istotny związek między małżeństwem a ryzykiem otyłości u mężczyzn.
Netflix proponuje nam serial „Dojrzewanie”, który przekonuje, że nastolatek zamknięty w swoim pokoju nigdy nie jest bezpieczny. Nawet w kochającej rodzinie.
Ruszył wielki projekt filmowy „50 na 50”, który będzie trwał do końca 2025 roku. Na pięćdziesięciolecie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się 57 przeglądów w całej Polsce, przez cały rok 2025, z najważniejszymi dziełami festiwalu.
W ostatnim czasie potwierdzono jeden z pierwszych przypadków błonicy w Polsce od lat. Wyjaśniamy, co to za choroba, jak się objawia i jak jej zapobiegać.
Przepisy polskiego prawa regulują kwestie związane ze zgłaszaniem zaginięć. Czy określono w nich termin, w którym można dokonać zgłoszenia zaginięcia bliskiej osoby? Czy trzeba odczekać 24 albo 48 godzin?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas