Uzasadnienie werdyktu:
Za przejmujący obraz współczesnego nomada, który usiłuje odnaleźć siebie pomiędzy Nowym Jorkiem a środkiem afrykańskiej dżungli. Louis zbiera tradycyjną muzykę Pigmejów, ale szybko przestaje być tylko badaczem, a staje się pełnoprawnym członkiem plemienia. W filmie Michaela Oberta udało się uniknąć postkolonialnego poczucia winy, a zarazem, uczciwie przedstawiając sytuację białego człowieka wśród pierwotnej społeczności, dotknąć marzenia, jakie nosimy w sobie wszyscy: marzenia o Raju.
Wyróżnienie dla filmu „Farewell to Hollywood" („Pożegnanie z Hollywoodem") w reżyserii Henry'ego Corra i Reginy Nicholson.
Uzasadnienie wyróżnienia:
Film, który wykracza poza standardowe pojęcie dokumentu, budząc skrajne emocje i stawiając pytanie o granice tego, co w kinie etyczne. 19-letnia Reggie chora na raka spełnia swoje marzenie o zostaniu filmowcem, współtworząc obraz o własnej śmierci. Jednak ważniejsza od choroby staje się jej walka o siebie w starciu z rodzicami. To dokument o dorastaniu i odchodzeniu jednocześnie. Praca nad filmem oznacza dla bohaterki przede wszystkim wybicie się na niepodległość. Pragniemy wyróżnić to szczególne dzieło, będące zapisem kontrowersyjnej relacji między reżyserem a portretowaną przezeń osobą, podkreślając jednocześnie, że, naszym zdaniem, nie może być ono rozpatrywane jako równoprawny tytuł konkursu. W hołdzie Reginie Nicholson.