„Kompletnie nieznany”: czy Timothée Chalamet wypromuje Boba Dylana wśród najmłodszych?

„Kompletnie nieznany”, film, w którym Timothée Chalamet gra Boba Dylana, wchodzi na polskie ekrany przedpremierowo 27 grudnia. Premiera 17 stycznia. Obraz ma już trzy nominacje do Złotych Globów, w tym dla Chalameta.

Publikacja: 24.12.2024 12:14

Timothée Chalamet jako Bob Dylan

Timothée Chalamet jako Bob Dylan

Foto: Mat. pras./Disney

Bob Dylan, 83-letni bard wciąż czynny koncertowo, jest legendą muzyki folk i rock and rolla, czego nie trzeba tłumaczyć starszym fanom. Jednak to, że Timothée Chalamet gra Boba Dylana, a jest jedną z największych gwiazd młodego pokolenia, którą kocha zwłaszcza dziewczęco-kobieca widownia – może być przełomowe dla wypromowania barda wśród młodszych generacji.

Na ekranie zobaczymy jak Monica Barbaro gra Joan Baez, Edward Norton – Pete’a Seegera, Elle Fanning - Sylvię Russo, ukochaną barda, zaś Boyd Holbrook – Johnny’ego Casha.

„Kompletnie nieznany", czyli Bob Dylan i Timothée Chalamet

Film jest oparty na książce „Dylan Goes Electric!” Elijaha Walda z 2015 roku. Przedstawia Dylana od jego najwcześniejszych sukcesów jako artysty folkowego aż do chwili użycia przez niego instrumentów elektrycznych, co wywołało oburzenie fanów na festiwalu w Newport w 1965 roku.

Wszystko zaczyna się od tego, że do West Village w Nowym Jorku przybywa nikomu nieznany, obdarzony niezwykłym muzycznym talentem 19-latek z Minnesoty, by spotkać się ze swoim idolem, Woodym Guthriem (Scoot McNairy). Początkowo związuje się z sceną folkową, ale stopniowo uniezależnia się od jej wpływów, poszukując własnego oryginalnego stylu. Nie chcąc zostać zaszufladkowanym, dokonuje kontrowersyjnego wyboru, który zrewolucjonizuje cały muzyczny świat.

Tytuł filmu pochodzi od refrenu singla Dylana „Like a Rolling Stone” z 1965 roku.

Czytaj więcej

Bob Dylan: zaskoczyć was wszystkich. I siebie samego

Premiera „A Complete Unknown” odbyła się 10 grudnia 2024 r. w Dolby Theatre w Los Angeles, a pokazy dla kinomanów w Stanach Zjednoczonych są zaplanowane na 25 grudnia 2024 r. Styl gry Chalameta, którego wspierał sam Dylan, spotykając się z nim i udostępniając swoje archiwa (żartował, że wkrótce sam zagra Chalameta) - został przyjęty z aplauzem.

Obraz został uznany za jeden z dziesięciu najlepszych filmów 2024 roku przez Amerykański Instytut Filmowy i National Board of Review. Otrzymał też trzy nominacje do 82. edycji Złotych Globów: dla najlepszego filmu dramatycznego, najlepszego aktora pierwszoplanowego (dla Chalameta) i najlepszego aktora drugoplanowego (dla Nortona).

Chalamet nie dość, że spróbował nauczyć się charakterystycznej wymowy Dylana, to jeszcze śpiewa w filmie 40 piosenek barda, grając jednocześnie na gitarze i harmonijce ustnej.

„Kompletnie nieznany" i Dylan śpiewany na żywo

Wszystkie występy zostały nagrane na żywo. Także inni aktorzy grający m. in. Seegera i Casha, śpiewali i grali na własnych instrumentach.

Inżynier dźwięku Tod Maitland ujawnił, że nagrań dokonano przy użyciu mikrofonów i instrumentów odpowiednich dla pokazywanej epoki. Nagrania do filmu miały miejsce w The Village i Sunset Sound w Los Angeles, zaś zespół zajmujący się produkcją muzyczną miał dostęp do prawie 16 godzin niewydanych nagrań Dylana i notatek Columbia Records, które zawierały listę mikrofonów z epoki, których używał artysta.

Zespół współpracował też z firmą Gibson, która pożyczyła do filmu archiwalne gitary i wykonała rekonstrukcje, w tym dwie niestandardowe – modeli J-50.

Czytaj więcej

Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat

Album ze ścieżką dźwiękową do „A Complete Unknown” trafił do streamingu 20 grudnia 2024 roku nakładem Columbia Records. Premiera w formatach fizycznych zaplanowana jest na 2025 rok; wydanie winylowe zawierające 16 utworów zaplanowano na 24 stycznia, a CD zawierające 23 utwory - na 28 lutego. Lista utworów obejmuje także „Like a Rolling Stone”, „Girl from the North Country”, „A Hard Rain's a-Gonna Fall”, „Highway 61 Revisited”, „Mr. Tambourine Man”, „I Was Young When I Left Home”, „Subterranean Homesick Blues” i „The Times They Are a-Changin'”. W filmie dodatkowo wykonano piosenkę „Song to Woody”.

Film
Znany pisarz chce odwołania Oscarów. „Neron grał, gdy Rzym płonął”
Film
Trump chce przywrócić wielkość Hollywood. Powołał doradców
Film
Rekomendacje filmowe. Dwa ważne filmy czyli uczta dla wymagającego widza
Film
Nie żyje legenda brytyjskiego kina. Joan Plowright przez chorobę wycofała się z zawodu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Film
„Dziewczyna z igłą” to film współczesny, choć z akcją sprzed 100 lat
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego