Bob Dylan rusza w trasę i na srebrny ekran

Bob Dylan zapowiada serię koncertów. W maju na ekrany wejdzie film o młodym bardzie, zagra go Timothée Chalamet.

Publikacja: 25.01.2024 03:00

Bob Dylan 1 marca rozpoczyna nowe tournée „Rough and Rowdy Ways World Wide Tour”, które przebiegać b

Bob Dylan 1 marca rozpoczyna nowe tournée „Rough and Rowdy Ways World Wide Tour”, które przebiegać będzie głównie przez Florydę

Foto: PAP/DPA

82-letni Bob Dylan zapowiedział kolejną odsłonę „Never Ending Tour”, która od 2021 r. odbywa się pod szyldem najnowszej płyty „Rough and Rowdy Ways World Wide Tour”.

Koncerty rozpoczną się 1 marca, odbędą się głównie na Florydzie, łącznie będzie ich 12. Dylan odwiedził już z najnowszym materiałem Europę dwukrotnie, jest jednak nadzieja, że pojawi się również w naszych okolicach.

Spece od Elvisa

Zainteresowanie jego twórczością, które zresztą umiejętnie podsyca, nie słabnie. Przełomowe znaczenie może mieć zapowiedziany na ten rok film, w którym Dylana zagra jedna z największych gwiazd młodego pokolenia, czyli Timothée Chalamet, bohater dwóch kasowych hitów „Diuny” i „Wonki”, który w tym roku promować będzie drugą część „Diuny”.

Czytaj więcej

„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy

W „A Complete Unknown” o Dylanie Chalamet ma pokazać swój aktorski i wokalny talent, zaś pomóc mu w przedzierzgnięciu się w muzyka ma ten sam zespół, który pracował z Austinem Butlerem, gdy pracował ostatnio nad rolą Elvisa Presleya. To m.in. korepetytorka śpiewu Erica Vetro i trenerka ruchu Polly Bennett.

„Timothée robi wszystko z zabawną miną, ale zawsze jest w nim wystarczająco powagi, dzięki czemu udaje się mu osiągnąć cel” – powiedziała „Entertainment Weekly” Erica Vetro, dodając, że interpretacje piosenek Dylana będą brzmiały zarówno znajomo, jak i świeżo. Dodała: „To przejęcie wszystkich cech głosu Dylana, jego manier i wzorców mowy, oraz przeniesienie tego do muzyki. Kiedy słyszysz Timothée wykonującego songi, tak naprawdę dostajesz esencję Boba Dylana. Nie będziemy się jednak pod niego podszywać, tylko tchniemy nowe życie w głos, który tak dobrze znamy”.

Młody gwiazdor nie kryje, że do roli przygotowuje się od czterech lat.

Timothée Chalamet zagra młodego Boba Dylana w filmie Jamesa Mangolda, reżysera m.in. ostatniej częśc

Timothée Chalamet zagra młodego Boba Dylana w filmie Jamesa Mangolda, reżysera m.in. ostatniej części przygód Indiany Jonesa

Michael Tran / AFP

„Staram się myśleć zupełnie jak Bob – powiedział magazynowi „GQ” Chalamet. – Dylan dzień i noc, zawsze, funkcjonował między własnym życiem a historiami, które przygotowywał do opowiedzenia. Metafora Dylana staje się elektryzująca. Dosłownie. Tak jak podczas koncertu na Newport Folk Festival w 1965 r., kiedy jako grający akustycznie idol tamtej epoki, podłączył swoją gitarę do wzmacniacza, stworzył zespół i zaczął grać rock and rolla. Wspaniałe w przejściu z akustycznego brzmienia na elektryczne jest to, że odbywało się w imię sztuki. To był akt buntu i pchnięcie muzyki w nowym kierunku”.

Aktor jest fanem barda, zna jego teksty na pamięć, o czym świadczą tweety z cytatami. Uzyskał też dostęp do niepublikowanych nagrań Dylana od wieloletniego menedżera muzyka Jeffa Rosena, jednocześnie producenta „A Complete Unknown”.

„To może wzbudzić zazdrość wielu fanów Boba, i słusznie, ale otrzymałem 12-godzinną playlistę niewydanych nagrań Boba z lat 1959–1964” – powiedział Chalamet w podcaście „Happy Sad Confused. „Czuję się, jakbym miał dostęp do żyły złota”.

Reżyserem jest James Mangold. „Najlepsze filmy oparte na faktach nigdy nie pokazują bohatera od kołyski aż po grób, tylko opowiadają o ważnym okresie w karierze” – powiedział Mangold w podcaście „Happy Sad Confused”. „Pokażemy wczesne lata 60. w Nowym Jorku i młodego człowieka z 16 dolarami w kieszeni. Autostopem jedzie do Nowego Jorku, aby spotkać swojego guru Woody’ego Guthrie, który przebywa w szpitalu z powodu choroby nerwowej. Dylan śpiewa Woody’emu piosenkę, jaką dla niego napisał. Zaprzyjaźnia się też z Pete’em Seegerem, który jest dla Woody’ego jak syn, dlatego Pete organizuje mu występy w lokalnych klubach Greenwich Village. Tam poznaje Joan Baez i wszystkich innych ludzi, którzy są częścią tego świata”.

Sekrety muzyka

W chwilę potem Dylan stał się światową sensacją, wyrastającą poza ramy muzyki folk w Nowym Jorku.

„Różni bohaterowie, od Woody’ego Guthrie, przez Boba Dylana, Pete’a Seegera po Joan Baez – wszyscy mają do odegrania rolę w filmie” – dodał reżyser. Elle Fanning zagra Sylvię Russo, nowojorską dziewczyną Dylana, zaś Monica Barbaro – Joan Baez.

Czytaj więcej

Bob Dylan: zaskoczyć was wszystkich. I siebie samego

Mangold, który ma na koncie film o Johnnym Cashu „Spacer po linie” z 2005 r., podkreśla, że Bob Dylan „bardzo wspierał nas przy realizacji filmu”.

„Spędziłem w towarzystwie Boba kilka niezwykle uroczych dni, rozmawiając z nim sam na sam” – powiedział Mangold. „Mam scenariusz, który jest przez niego opatrzony osobistymi adnotacjami, i jest to dla mnie cenny skarb. Bob interesuje się kinem. Kiedy po raz pierwszy rozmawialiśmy, powiedział: Uwielbiam »Cop Land«”.

To drugi film Mangolda. „A Complete Unknown” będzie 13. i powrotem do kina autorskiego po megaprodukcji „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia”. My zaś dostaniemy kolejną wersję prawdy o Dylanie po filmie Todda Haynesa „I’m Not There. Gdzie indziej jestem” z 2007 r., gdzie barda grała szóstka aktorów, w tym Cate Blanchett, a także po dokumencie Martina Scorsese z 2019 r. „Rolling Thunder Revue”, zawirusowanego wywiadami, które wprowadzają w błąd.

Tymczasem w Warszawie w Progresji 26 sierpnia będzie można obejrzeć koncert z programem słynnego koncertu Dylana z 1966 r. w londyńskiej Royal Albert Hall. Zaprezentuje go Cat Power.

Muzyka popularna
Pearl Jam zaprasza fanów do wysłuchania nowej płyty w kinach
Muzyka popularna
Mrozu i Maryla Rodowicz w duecie „Sing-Sing”
rozmowa
Maciej Maleńczuk: Po roku niepicia, gdy patrzę na kogoś kto pije — to się dziwię
Muzyka popularna
Podsiadło, Hemingway i inni: dzięki nim polska fonografia jest już 18. na świecie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Muzyka popularna
K-pop i SEVENTEEN rządzili w 2023 r. na świecie w fonografii