Putin i Kusturica nie wiedzą, że Gogol był Ukraińcem

Serbski reżyser filmowy Emir Kusturica spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i powiedział mu, że chce nakręcić trzy filmy oparte na rosyjskich powieściach, podał „The Moscow Times”.

Publikacja: 03.04.2024 17:37

Emir Kusturica na audiencji u Władimira Putina

Emir Kusturica na audiencji u Władimira Putina

Foto: AFP

– Mam pomysł, by nakręcić rosyjski tryptyk. Pierwszy będzie nosił tytuł "Inżynier łatwych spacerów", to moja wersja Dostojewskiego. Potem Gogol, („Opowieść") o tym, jak Iwan Iwanowicz pokłócił się z Iwanem Nikiforowiczem. Trzecia to „Kozacy" Lwa Tołstoja — powiedział Kusturica, którego rozmowę z Putinem cytuje „The Moscow Times”.

Ukraińskie pochodzenie Gogola

Potrzebne jest sprostowanie. Nikołaj Gogol urodził się jako Nikołaj Janowski w Soroczyńcach Wielkich. Zasłynął jako autor „Płaszcza”, „Martwych dusz” i „Rewizora”, ośmieszających carską Rosję, jej urzędników, ludzi, system.

Gogol pochodził z ukraińskiej ziemiańskiej rodziny Hohol-Janowskich herbu Jastrzębiec, żyjącej od kilku pokoleń na Lewobrzeżnej Ukrainie. Hohol-Janowscy byli również skoligaceni z najważniejszymi wojskowymi rodami Hetmańszczyzny.

Juszczenko kontra Putin

Do sporu na temat pochodzenia doszło już w 2009 r. z okazji dwusetlecia urodzin Gogola. Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział: „Urodzony jako Ukrainiec, Gogol stał się znany w świecie jako rosyjski klasyk. (...) Pisał w języku rosyjskim, lecz myślał i czuł po ukraińsku.

Juszczenko dodał, że dzięki dziełom Gogola o Ukrainie usłyszał cały świat: - To właśnie Gogol, wraz z poetą Tarasem Szewczenką oraz poetą i dramaturgiem Iwanem Kotlarewskim, obudził Ukrainę do nowego życia. (...) Wskrzesił w pamięci narodowej sławę kozacką, romantykę Siczy Zaporoskiej, walki o wolność i niepodległość Ukrainy. Obraz Tarasa Bulby na wieki stał się symbolem ukraińskiego bohaterstwa.

Putin mówił wtedy, że Gogol jest pisarzem rosyjskim. Warto dodać, że tworzenie po ukraińsku w XIX wieku nie było możliwe lub ograniczone do folkloru. To powód, dla którego Antoni Czechow, również urodzony w ukraińskiej rodzinie, pisał po rosyjsku. Nie zmienia to faktu, że dwaj wielcy pisarze uważani w Moskwie za Rosjan, mają pochodzenie ukraińskie.

Czytaj więcej

Steven Seagal: Inwazja Rosji na Ukrainę nie była inwazją Rosji na Ukrainę

Kusturica potwierdził również, że pracuje nad filmem o mnichu zielarzu opartym na powieści "Ławr" Jewgienija Wodołazkina, której akcja rozgrywa się w średniowiecznej Rosji.

Kusturica zapowiedział ponadto, że jeśli z pomocą Putina uda mu się nakręcić wszystkie te filmy, to zakończy swoją karierę. Wcześniej reżyser podziękował prezydentowi Rosji za „osobistą sprawiedliwość historyczną", którą "Słowianie zawsze mieli". Mówił mętnie, ale chodzi o to, że jest zarówno przeciwko Chorwatom, jak i Ukraińcom.

Putin miał powiedział, że ocena reżysera tego, co dzieje się w Ukrainie, pokrywa się z jego oceną sytuacji i zasygnalizował, że pomoże Kusturicy. Nie chce ,by kończył karierę.

Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024
Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja
Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy