Aktualizacja: 17.03.2025 22:33 Publikacja: 09.11.2023 10:07
Demonstracja zwolenników SAG-AFTRA przed siedzibą Netfliksa w Los Angeles.
Foto: EPA/ETIENNE LAURENT
To był największy wspólny strajk scenarzystów i aktorów hollywoodzkich od 60 lat. Trwał ponad siedem miesięcy. Gildia Scenarzystów wyszła na ulice 2 maja 2023, aktorzy dołączyli od lipca.
Scenarzyści podpisali porozumienie z producentami niespełna miesiąc temu, zostało już ono ratyfikowane. Aktorzy jednak wciąż jeszcze negocjowali. W środę w nocy doszło do porozumienia ze Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych. Kontynuowanie strajku, a co za tym idzie zawieszenie wielu hollywoodzkich produkcji, groziło studiom ogromną katastrofą finansową. W ostatniej rundzie rozmów brali więc udział osobiście m.in. Ted Sarandos z Netfliksa, Bob Iger z Disneya, Donna Langley z NBCUniversal i David Zaslav z Warner Bros Discovery. Po trudnych ustaleniach 17-osobowy komitet negocjacyjny SAG-AFTRA jednomyślnie zagłosował za przyjęciem wstępnego porozumienia. Jego szczegóły mają zostać ujawnione w piątek, gdy umowa trafi do zarządu. Wiadomo jednak, że nastąpi znacząca podwyżka płac, zostały też określone zasady ochrony aktorów w dobie rozwoju sztucznej inteligencji.
W „Bogini Partenope” Paolo Sorrentino po raz pierwszy główną bohaterką uczynił kobietę, którą gra w scenerii Capri i Neapolu zjawiskowa debiutantka Celeste Dalla Porta. Pisarza Johna Cheevera intrygująco zagrał Gary Oldman.
Film Magnusa von Horna dostał 11 Polskich Orłów, wyrównując rekord, jaki ustanowiło „Boże ciało”.
„Mickey 17” Bonga Joon-ho, laureata czterech Oscarów za „Parasite”, to film science fiction, który stał się niemal satyrą na Donalda Trumpa.
Biuro szeryfa Santa Fe w stanie Nowy Meksyk ujawniły przyczyny śmierci i okoliczności ujawnienia ciał aktora Gene'a Hackmana i jego żony, Betsy Arakawy.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Sześcioodcinkowa ekranizacja powieści Lampedusy „Lampart” (Netflix) różni się od fabularnej adaptacji Viscontiego z 1963 r. Osuwa się w melodramat, ale pokazuje też bezwzględną polityczną zmianę, która odbywa się również teraz.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przepisy polskiego prawa regulują kwestie związane ze zgłaszaniem zaginięć. Czy określono w nich termin, w którym można dokonać zgłoszenia zaginięcia bliskiej osoby? Czy trzeba odczekać 24 albo 48 godzin?
„Oskar, Patka i złoto Bałtyku” to dowód, że polskie kino dziecięce się odrodziło.
Film „Nosferatu” zachwyca hipnotyzującą estetyką, natomiast spektakl „Dracula” w Gliwicach po mistrzowsku buduje napięcie.
Paolo Sorrentino nadal szuka wielkiego piękna w tej „całej reszcie” rzeczy ważnych w życiu. „Bogini Partenope” to piękna i obrazoburcza medytacja nad młodością, starością i wolnością.
W „Bogini Partenope” Paolo Sorrentino po raz pierwszy główną bohaterką uczynił kobietę, którą gra w scenerii Capri i Neapolu zjawiskowa debiutantka Celeste Dalla Porta. Pisarza Johna Cheevera intrygująco zagrał Gary Oldman.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
10 marca w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się gala Orły 2025. Najważniejsze polskie nagrody filmowe przyznano po raz 27. Na czerwonym dywanie wydarzenia pojawiło się wiele znanych kobiet. Dziesięć z nich przedstawiamy w galerii poniżej.
Film Magnusa von Horna dostał 11 Polskich Orłów, wyrównując rekord, jaki ustanowiło „Boże ciało”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas