Gwiazdy „Znachora” mają już swoje plany. Nowe produkcje z Marią Kowalską i Leszkiem Lichotą

„Znachor” zawsze lansował gwiazdy lub czynił je jeszcze sławniejszymi. Sukces produkcji Netfliksa sprawia, że nabiorą rozpędu kariery Leszka Lichoty i Marii Kowalskiej, grających profesora Wilczura i jego córkę.

Publikacja: 06.10.2023 18:46

Maria Kowalska w filmie "Znachor" Netfliksa

Maria Kowalska w filmie "Znachor" Netfliksa

Foto: Materiały Prasowe

Akcja serialu rozgrywa się na Lubelszczyźnie, kilkanaście lat po powstaniu styczniowym, a Kowalska wciela się w tytułową bohaterkę, niespełna osiemnastoletnią Matyldę Bilińską, córkę powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir.

Maria Kowalska, znana głównie z serialu „Pod powierzchnią” Borysa Lankosza, gra teraz w serialu „Matylda” przygotowywanym przez Telewizję Polską, a reżyserowanym przez Krzysztofa Langa.

Maria Kowalska i niespokojna dusza

Matylda to niespokojna dusza, ciekawa świata, której nie wystarczają nauki wpajane dziewczętom na pensji. Jej buntownicza natura sprawia, że musi szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi. To tam przeżyje pierwszą miłość, odkryje prawdę o swoich najbliższych i nauczy się żyć na własnych warunkach. Przede wszystkim jednak stanie oko w oko ze śmiertelnym wrogiem.

Czytaj więcej

Sukces „Znachora”. Pokonał anglojęzyczne hity Netflixa

To „saga o walce dobra ze złem, zdradzie, zemście i zadośćuczynieniu”.

Zapowiedziana jest też w filmie „Skrzyżowanie” Dominiki Montean-Pańków, gdzie w obsadzie są takie gwiazdy jak Aleksandra Popławska, Anna Romantowska, Jan Englert, Michał Czarnecki. To historia Tadeusza, osiemdziesięciodwuletniego mężczyzny, emerytowanego ordynatora, któremu pod koniec życia wydarza się coś wyjątkowo paskudnego, co powoduje, że zamiast spokojnej, dobrze zaplanowanej starości, takiej złotej jesieni życia, musi nagle podjąć jeszcze jedną i zapewne ostatnią już walkę: o siebie, o swoją godność i o "spokojną śmierć", którą wcześniej wyobrażał sobie zupełnie inaczej.

Leszek Lichota pod Monte Cassino

Leszek Lichota jest teraz zaangażowany w film „Czerwone maki” Krzysztofa Łukaszewicza, film o bitwie pod Monte Cassino.

Historyczne wydarzenia zostaną pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów. Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać.

Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę.

Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino. Ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny - w tej roli właśnie Leszek Lichota, który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka – Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu.

Czytaj więcej

„Znachor” kreuje aktorskie gwiazdy

Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk czy Radosław Pazura.

Premiera tego filmu ma się odbyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Leszka Lichotę można też oglądać w roli księdza Stefana w filmie „Święty”, w którym Sebastian Buttny wrócił do autentycznej historii z 1986 roku, gdy z Katedry Gnieźnieńskiej zniknęła odlana w srebrze figura świętego Wojciecha.

Wystąpił również ostatnio w miniserialu political fiction „Wotum nieufności” Łukasza Palkowskiego i Marka Wróbla, emitowanym na początku bieżącego roku w Polsacie.

Akcja serialu rozgrywa się na Lubelszczyźnie, kilkanaście lat po powstaniu styczniowym, a Kowalska wciela się w tytułową bohaterkę, niespełna osiemnastoletnią Matyldę Bilińską, córkę powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir.

Maria Kowalska, znana głównie z serialu „Pod powierzchnią” Borysa Lankosza, gra teraz w serialu „Matylda” przygotowywanym przez Telewizję Polską, a reżyserowanym przez Krzysztofa Langa.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Film
Shannen Doherty nie żyje. "Przegrała walkę z rakiem"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Film
Dorota Masłowska jako didżejka oraz arcydzieła kina. Nowe otwarcie FINA
Film
„Mars express. Świat, który nadejdzie”, „Kod zła” i „Zabierz mnie na Księżyc”. Rekomendacje filmowe na weekend: Dla każdego coś interesującego
Film
Znakomite „Rodzaje życzliwości”, chińskie „Przypływy”, bezkompromisowe „Balkoniary” - filmy z Cannes na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi
Film
Gdynia 2024: Kto będzie walczył o Złote Lwy?
Film
„Zabierz mnie na Księżyc”. Wyprawa w kosmos jako tło komedii romantycznej. Recenzja