Netflix reaktywuje „Znachora”

Już 27 września Netflix pokaże nową wersję „Znachora” na podstawie słynnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która ma na swoim koncie już dwie ekranizacje – z 1937 r. i 1982 r. Pierwszy pokaz „Znachora” w Teatrze Narodowym w Warszawie zakończyła wielominutowa, stojąca owacja.

Aktualizacja: 19.09.2023 08:15 Publikacja: 16.09.2023 13:36

Netflix reaktywuje „Znachora”

Foto: materiały prasowe

Pierwsza Michała Waszyńskiego miała premierę w 1937 roku z wielkim Kazimierzem Junoszą-Stępowskim, druga Jerzego Hoffmana w 1982 r. z niezapomnianymi rolami Jerzego Bińczyckiego i Anny Dymnej.

"Znachor" w Netflix: Leszek Lichota w roli profesora Wilczura

Tym razem tytułową rolę szanowanego lekarza profesora Wilczura, który po kontuzji wywołanej napadem traci pamięć i rodzinę, zagrał Leszek Lichota, znany z „Bo we mniej jest seks” i „Watahy”. Za reżyserię odpowiada debiutant - Michał Gazda. Po latach, gdy profesor pomaga ludziom jako tytułowy znachor, zapomniany i ubogi, spotyka swoją córkę (Maria Kowalska).

Premiera „Znachora” zaplanowana jest na 27 września 2023 r. Film będzie można obejrzeć w ponad 190 krajach na świecie.

- Powieść Dołęgi Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest, bez żadnej przesady, legendą polskiej pop-kultury – mówi Michał Gazda. 

Czytaj więcej

Netflix zapowiada: „Znachor” będzie leczył widzów od 27 września

Teraz my, dzięki Netflixowi, mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą, co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też - nie ukrywajmy – łączyło się z twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu. Kogo jeszcze zobaczymy w nowej wersji „Znachora”?

- Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale reżyser i ekipa wspaniale odzwierciedlili w „Znachorze” estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku, świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość - powiedział Leszek Lichota. - Historia profesora Wilczura pokazuje od pokoleń, że dzięki niezłomności ludzkiego serca, pokorze i chęci do poszukiwania prawdy, losy zawsze mogą się odwrócić.

Kto jeszcze zagra w nowym "Znachorze"?

Oprócz Leszka Lichoty i Marii Kowalskiej w „Znachorze” Netflixa występują: Ignacy Liss (hrabia Czyński), Anna Szymańczyk (Zośka), Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak, Artur Barciś i Łukasz Szczepanowski. Autorami scenariusza są Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a za kamerą stanął Tomasz Augustynek.

W poniedziałek 18 września odbyła się prapremiera w Teatrze Narodowym. Zakończyła ją wielominutowa, stojąca owacja.

Pierwsza Michała Waszyńskiego miała premierę w 1937 roku z wielkim Kazimierzem Junoszą-Stępowskim, druga Jerzego Hoffmana w 1982 r. z niezapomnianymi rolami Jerzego Bińczyckiego i Anny Dymnej.

"Znachor" w Netflix: Leszek Lichota w roli profesora Wilczura

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Film
"Zielona granica" Agnieszki Holland - w weekend film ustanowił rekord
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Film
Oscary 2024. Polskim kandydatem do Oscara będzie film "Chłopi"
Film
Hollywood: Koniec strajku scenarzystów, ale nie aktorów
Film
Festiwal Filmów Polskich w Gdyni: Wszystkie nagrody są ważne
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Film
Złote Lwy 2023 dla „Kosa” Pawła Maślony
Film
Nie tylko świnie siedzą w kinie