Tyle właśnie upłynęło lat od czasu, gdy 8-letni Dan Cruickshank przyjechał do Warszawy z rodzicami, bo tu właśnie oddelegowany do dziennikarskiej pracy został jego ojciec. Zamieszkali w kamienicy przy ul. Świętojańskiej na warszawskiej Starówce z widokiem na staromiejski rynek.
Pierwszy etap powojennej rekonstrukcji Starówka miała wówczas za sobą. Stylowe detale architektoniczne były w zasięgu wzroku. Kilkuletni pobyt w polskiej stolicy w latach 50. XX wieku pozostawił – jak się okazało – trwały ślad w sentymentalnej pamięci chłopca.
– Czułem smutek i cierpienie unoszące się nad miastem. Doświadczałem odradzania się tego miejsca i czułem energię bijącą od ludzi, którzy po prostu wypełniali swoją misję – wspomina po latach Dan Cruickshank. — To były wielkie emocje. Nadal je pamiętam, nawet coraz silniej. Mieszkałem w mieście bohaterów. I to właśnie wtedy zakochałem się w architekturze Starówki, patrzyłem i rysowałem.
W dorosłym życiu Dan Cruickshank rozwinął swoje dziecięce fascynacje.
Został historykiem sztuki, napisał wiele książek poświęconych architekturze. Dla BBC zrealizował m.in. „Dan Cruickshank’s Adventures in Architecture”, w którym pokazał najbardziej interesujące na świecie zabytki i kompleksy architektoniczne oraz „Around the World in 80 Treasures” – serię dokumentalną będąca filmową podróżą do 34 krajów prezentującą 80 niezwykłych obiektów stworzonych przez człowieka.