Konkurs „Un Certain Regard” wygrał film „The Worst Ones” Lise Akoki i Romane Gueret. W małej miejscowości Picasso, ekipa filmowa przeprowadza casting wśród dzieci. Reżyser przygotowuje film o dziesięciolatce, która zachodzi w ciążę. Wybiera czwórkę dzieci do głównych ról. Ale mieszkańcy wciąż pytają: „Dlaczego szukali małych aktorów wśród najgorszych? Wśród dzieci ulicy? ”Akoki i Gueret doskonale wiedzą o czym opowiadają – same od lat pracują jako reżyserki castingu. Film jest zrobiony paradokumentalną metodą, mocny. Niektórzy krytycy porównują styl obu reżyserek do sposobu opowiadania Arnei Anold.

Nagrodę Jury dostał Pakistańczyk Saim Sadiq za „Joyland” - historię chłopaka z tradycyjnej rodziny, który w tajemnicy przed bliskimi przyłącza się do teatru erotycznego i zakochuje w transseksualnej aktorce.

Za reżyserię filmu „Metronom” uhonorowano Alexandru Belca. Akcja toczy się w Bukareszcie w roku 1972. Siedemnastoletnie Anna, w czasie zabawy z kolegami, wysyła list do „MetronomaĪ – programu muzycznego nadawanego przez zakazane w Rumunii radio Wolna Europa. Po jakimś czasie w jej domu zjawia się służba bezpieczeństwa.

Bez nagrody wyjechała z Cannes Agnieszka Smoczyńska, ale jej „Silent Twins” - prawdziwa historia bliźniaczek z Walii, które porozumiewały się wyłącznie między sobą, zamykając się przed światem zewnętrznym – zyskał świetne recenzje krytyków, m.in. Petera Bradshawa z „Guardiana”. To niewątpliwie duży sukces polskiej reżyserki, która powoli zadomawia się na canneńskim festiwalu.