– Musiała podpisać pakt z Mefistem. W takiej znakomitej jest formie – żartuje admirator talentu i urody Danuty Szaflarskiej Jacek Bławut. Film reżysera pt. „Jeszcze nie wieczór” (2008) również zostanie pokazany na przeglądzie.
Poza tym w programie znajdą się m.in. filmy Doroty Kędzierzawskiej: „Diabły, diabły” (1991) i „Pora umierać” (2007) – aktorski popis Szaflarskiej, za który dostała serię nagród: od festiwalu w Gdyni począwszy na Złotej Kaczce skończywszy. Będą też „Dolina Issy” (1982) Tadeusza Konwickiego , „Pożegnanie z Marią” Filipa Zylbera (1993), „W nocy umrze miasto” (1961) Jana Rybkowskiego oraz filmy Leonarda Buczkowskiego z początków kariery aktorki.
To rola w „Zakazanych piosenkach” (1946) otworzyła Szaflarskiej drzwi do filmowej kariery, choć ona sama twierdzi, iż „specyficzne emploi w siermiężnej powojennej rzeczywistości spowodowało, że nie narzekała na nadmiar propozycji filmowych”.
Za to „Skarb” (1948) zapewnił jej pozycję pierwszej amantki odradzającej się kinematografii. W następnych latach wystąpiła w kilkudziesięciu filmach, ale nie dostawała ról na miarę możliwości. Równolegle grała więc w teatrze Erwina Axera.
Od lat 80. wciela się w postaci starszych kobiet obdarzonych specyficzną, „cichą” charyzmą. Taka była m.in. w „Dolinie Issy” Konwickiego i „Żółtym szaliku” (2000) Janusza Morgensterna. Najnowsze filmy z jej udziałem to „Janosik. Prawdziwa historia” (2009) Kasi Adamik i Agnieszki Holland oraz „Mała matura” (2010) Janusza Majewskiego.