Festiwal organizowany przez Filmotekę Narodową zdołał już wyrobić sobie markę i zgromadzić grupę wiernych fanów. Od ośmiu edycji formuła imprezy pozostaje niezmienna – chodzi o zderzenie starych, zapomnianych filmów ze współczesną, graną na żywo muzyką. Efekty są zadziwiające.
Dzięki nowoczesnym brzmieniom retro obrazy zyskują nowe życie. Wszystko zależy od zaangażowania i pomysłowości muzyków. Zadaniem Filmoteki jest dostarczenie jak najciekawszych filmów. W tym roku intrygujących tytułów nie zbraknie.
Na inaugurację wybrano dwie produkcje związane z 90. rocznicą Bitwy Warszawskiej: “Dla Ciebie, Polsko” z 1920 roku w reżyserii Antoniego Bednarczyka oraz nakręcony rok później przez Ryszarda Bolesławskiego “Cud nad Wisłą”. Na ekranie plejada polskich gwiazd z Jadwigą Smosarską i Kazimierzem Junoszą-Stępowskim na czele. Zagra zespół Horny Trees.
Mocnym punktem festiwalu będą filmowe adaptacje literatury. Warto sprawdzić, jak w czasach niemego kina przenoszono na ekran prozę Dostojewskiego (“Ojciec Sergiusz”, reż. Jakow Protazanow, 1918 r.), twórczość Goethego (“Faust”, reż. Friedrich Murnau, 1926 r.) czy dramaty Szekspira (“Hamlet”, reż. Sven Gade, 1920 r.).
Zaplanowano spotkanie z mistrzem bezdźwiękowego żartu Charlie Chaplinem. Podczas projekcji burlesek z jego udziałem zagra dj hey now mariacki.