?Nie było wielkich zaskoczeń. Wyścig do nominacji wygrali faworyci. Aż 12 zdobył „Lincoln" Stevena Spielberga. „Życie Pi" ma 11 nominacji, „Poradnik pozytywnego myślenia" – osiem, „Operacja Argo" i „Les Misérables. Nędznicy" – po siedem, „Miłość", „Django" i „Skyfall" po pięć. Polski akcent to Janusz Kamiński uhonorowany za zdjęcia do „Lincolna". Jest to jego szóste wyróżnienie. Dwa z nich zamieniły się w statuetki.
Tradycyjnie w każdej kategorii członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej wyróżniają po pięciu artystów. Jednak w głównej konkurencji – najlepszy film roku – od 2009 roku przyznawanych jest więcej nominacji: od pięciu do dziesięciu. W tym roku było ich dziewięć.
Akademia uhonorowała w tym roku wszystkie nurty kina. Przede wszystkim obrazy oparte na faktach. „Lincoln" Stevena Spielberga to opowieść o ostatnich miesiącach prezydentury Abrahama Lincolna, gdy dążył on do zakończenia wojny secesyjnej, pojednania rozbitego na północ i południe narodu i uchwalenia znoszącej niewolnictwo XIII poprawki do konstytucji.
Z kolei „Wróg numer jeden" Kathryn Bigelow jest historią kilkunastu lat poszukiwań Osamy bin Ladena, z drastycznymi scenami tortur, jakim poddawani byli w czasie przesłuchań arabscy terroryści. W „Operacji Argo" Ben Affleck przywołuje prawdziwe wydarzenia z 1979 roku, gdy w czasie irańskiej rewolucji oficer CIA Tony Mendez wyprowadził z tego kraju sześciu pracowników ambasady amerykańskiej.
Akademicy ukłonili się też wielkim produkcjom: złożyli hołd niezwykłej wyobraźni Quentina Tarantino, za jeden z najważniejszych filmów roku uznając jego „Django". Dostrzegli możliwości techniki 3D, wyróżniając „Życie Pi" Anga Lee. Nie ulegli jednak presji wielkiego sukcesu kasowego „Hobbita". Film Petera Jackona dostał zaledwie trzy nominacje, w bardzo technicznych kategoriach. Pokłonili się za to Amerykanie klasycznemu musicalowi, czyli „Les Misérables" w reżyserii Toma Hoopera, i komedii romantycznej „Poradnik pozytywnego myślenia" Davida O. Russela. Ale uhonorowali też skromne niezależne kino „Bestie z południowych krain" Benha Zeitlina i europejskie arcydzieło – wyrafinowany film o miłości i śmierci „Miłość" Michaela Hanekego.