Reklama
Rozwiń

Barbara Hollender poleca nowości na DVD

To zadziwiające, że przez ponad 70 lat od zakończenia wojny nie powstał w Polsce film o lotnikach biorących udział w bitwie o Anglię. I oto ostatni rok przyniósł aż dwa filmy o Zumbachu, Abramowiczu i innych podniebnych bohaterach.

Publikacja: 12.01.2019 21:06

Marcin Dorociński w filmie "303. Bitwa o Anglię"

Marcin Dorociński w filmie "303. Bitwa o Anglię"

Foto: materiały prasowe

Już teraz na wydanych przez Kino Świat płytach DVD można obejrzeć pierwszy z nich — „303: Bitwę o Anglię” Brytyjczyka Davida Blaira.

Do RAF-U zgłaszają się piloci Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Witold „Tolo” Łokuciewski, a także pół Chorwat, pół-Polak  Mirosław Ferić, który prowadził rodzaj dziennika Dywizjonu czy Czech Josef Frantisek. Chcą walczyć. Brytyjscy dowódcy zachowują powściągliwość, nie ufając  ich umiejętnościom. Ale w końcu to właśnie „polski” Dywizjon 303 zestrzeli nad Anglią ponad 120 niemieckich samolotów i okaże się najskuteczniejszym oddziałem biorącym udział w powietrznej bitwie 1940 roku.

W napisanym przez Roberta Ryana i Alistaira Galbrighta scenariuszu nie ma postaci w pełni pierwszoplanowych. Jest bohater zbiorowy. Ludzie o różnym zapleczu społecznym i kulturowym,  połączeni przeświadczeniem, że ich walka na Zachodzie przybliża koniec wojny i przyniesie kiedyś wolność ich ojczyźnie. Jest w filmie brawura i radość z każdego zestrzelonego samolotu wroga, są przejmujące sceny, gdy lotnicy zaczynają ginąć. Ale są też próby chwytania życia pełnymi garściami, bo za chwilę może się ono skończyć. A wreszcie gorzka refleksja na temat historii: także tego, jak najodważniejsi z odważnych zostali przez Brytyjczyków potraktowani, gdy przestali już być potrzebni.

W filmie Blaira nie ma oszałamiających scen bitew, nie pozwalał zapewne na ich zrealizowanie niewysoki budżet. Ale świetne zdjęcia Piotra Śliskowskiego sprawiają, że film i tak trzyma w napięciu, uruchamiając wyobraźnię widzów. Kilka scen „303...” naprawdę wzrusza, kilka wymyka się schematom, pokazując złożoność wojennego czasu. W Zumbacha wciela się czarny charakter z „Gry o tron” Iwan Rheon, który w scenach z Polakami mówi po polsku. Kapitana Kenta gra  Milo Gibson (syna Mela). Jak zawsze świetny jest Marcin Dorociński jako Urbanowicz. Obok nich występują też m.in. Filip Pławiak, Adrian Zaremba. Uczciwy i interesujący film.

A w lutym ma się ukazać na płytach DVD  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” - rodzima ekranizacja książki Arkadego Fiedlera podpisana przez producenta Jacka Samojłowicza i reżysera Denis Delicia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Film
Jak Vera Brandes zorganizowała słynny solowy koncert Keitha Jarretta w Kolonii?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Patronat Rzeczpospolitej
19. BNP Paribas Dwa Brzegi: Złota Palma z Cannes na otwarcie, Marcin Dorociński bohaterem retrospektywy
Film
Zmarł Michael Madsen, znany aktor filmów Quentina Tarantino
Film
Dinozaury, Superman i „Vinci 2" Machulskiego. Co czeka na nas w kinach latam?
Film
Nowa „Lalka" Netfliksa. Czym nas zaskoczy serial Maślony z Drzymalską i Szuchardtem?