Przez 7 z 8 kolejnych miesięcy, które dzielą nas od jubileuszowej, specjalnej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 5 małopolskich kinach będą odbywały się pokazy filmów, które wyróżniły się w historii Festiwalu.
Wybrane filmy zostały pogrupowane tematycznie – łączyć je będzie motyw przewodni, osoba twórcy bądź kraj pochodzenia. Niekoniecznie są to zdobywcy festiwalowych laurów, ale utwory, które swego czasu były gorąco oczekiwane, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, wzbudzały kontrowersje bądź zaskoczyły widzów i jurorów.
Pierwsze uderzenie jest mocne – ta część cyklu nosi tytuł „Krakowskie skandale”. - Nie ma festiwalu bez skandali, a jeśli dotyczą one wypowiedzi artystycznych, tym lepiej. – powiedział dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat – W październiku przypominamy kilka tytułów, które poróżniły wielu, a dyskusje o nich trwają niekiedy do dziś. Ich autorzy: Ewa Borzęcka, Daniel Mulloy, Marek Piwowski czy Marcin Koszałka nadal odnoszą sukcesy i ciągle prowokują.
[b] Na część „Krakowskie skandale” złożą się następujące filmy:[/b]
ARIZONA, reż. Ewa Borzęcka, Polska 1997, 46’ – Złoty Lajkonik w 1998. Dokument. Błyskotliwa opowieść o tanim winie marki „Arizona” i jego miłośnikach. Werdykt jury pod przewodnictwem Jerzego Kluby wywołał kłótnie na temat etyki dokumentalisty. Pojawiły się zarzuty, że reżyserka sama wprowadzała swych rozmówców w stan upojenia, by uzyskać lepszy efekt przed kamerą. Ostatnie filmy Borzęckiej raczej potwierdzają jej niezwykłą umiejętność w nawiązywaniu kontaktu z bohaterami.