Po raz pierwszy Szkoła Wajdy otrzymała tę nagrodę w 2008 roku.

Wyprodukowany przez Szkołę dokument Grzegorza Zaricznego „Marysina polana” dostał ufundowaną przez Telewizję Kino Polska nagrodę im. Macieja Szumowskiego „za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne” oraz został wyróżniony w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych za „umiejętne stworzenie jedności miejsca i akcji i za zdobycie przez filmowca zaufania bohaterów, w filmie o ludziach i zwierzętach, w polskich górach, z dala od cywilizacji”.

Wojciech Jagiełło – montażysta wyprodukowanego w Szkole Wajdy filmu Renaty Gabryjelskiej pt. „Pogodna” – otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż.

Karolina Bielawska, która wraz z Julią Ruszkiewicz jest reżyserką filmu „Warszawa do wzięcia”, za który otrzymały Złotego Lajkonika – nagrodę dla reżysera najlepszego filmu, jaki został pokazany w konkursie polskim, jest absolwentką kursu fabularnego Studia Prób prowadzonego przez Szkołę Wajdy.

Szkoła zaprezentowała w tym, w Krakowie roku 12 swoich produkcji. W konkursie polskim: „Pogodną” Renaty Gabryjelskiej, „Viva Maria!” Agnieszki Smoczyńskiej i „Przyrzeczoną” Lesława Dobruckiego. W konkursie międzynarodowym zostały pokazane dwa filmy: „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera (produkcja: Szkoła Wajdy, Studio Munka) oraz „Marysina polana” Grzegorza Zaricznego. Podczas pokazu specjalnego zaprezentowano: „Cielaczka” Marka Marlikowskiego, „Oj Boże, drogi Boże” Julii Popławskiej, „Imperium” Ingrid Vido, „Popatrz” Adama Palenty, „Poszukiwacze skarbów” Agnieszki Bąk, „Matkę” Jakuba Piątka (produkcja: Szkoła Wajdy, Studio Munka) i „Lunatyków” Maćka Sterły-Orlickiego (produkcja: Szkoła Wajdy, Studio Munka).

[link=http://www.wajdaschool.pl]www.wajdaschool.pl[/link]