– Chcemy pokazać prawdziwą historię i wartość stolicy. Nie rozpamiętujemy tylko ran i porażek. Zamierzamy docenić Warszawę taką, jaka była przed wojną: wspaniała, piękna i bogata – tłumaczy Tomasz Gomoła, pomysłodawca filmu ze studia Newborn.

[wyimek][b][link=http://www.zw.com.pl/galeria/363168,1,503769.html]Zobacz kadry z filmu[/link][/b][/wyimek]

Odtworzony zostanie pieczołowicie szczegółowy wygląd stolicy z tamtych czasów.

– Wtedy liczyliśmy się na arenie międzynarodowej i kulturowej - dodaje Gomoła. Warszawą zachwycała się cała Europa, określając ją nawet mianem Paryża Północy.

– Teraz często nie mamy wyobrażenia na temat przedwojennych czasów. Dwudziestolecie międzywojenne jest pomijane, a szkoda, bo to okres wielkiej potęgi – dodaje.

[srodtytul]Stolica w pełnej krasie[/srodtytul]

Projekt składa się z trzech części filmowych. W pierwszej (już nakręconej) miejscem akcji jest Śródmieście i reprezentacyjna ulica Marszałkowska, drugiej (której produkcja właśnie się rozpoczyna) Ogród Saski do Starego Miasta, a ostatniej tereny późniejszego, tętniącego życiem getta. W pierwszych minutach filmu można podziwiać stolicę w letniej osłonie w 1935 r.

– Film przygotowujemy na podstawie różnych materiałów zdjęciowych i filmowych. Długo kompletowaliśmy potrzebne dokumenty. Bazowaliśmy m.in. na stronie internetowej [link=http://www.warszawa1939.pl]www.warszawa1939.pl[/link] prowadzonej przez varsavianistów, informacjach z niemieckiego Herder Institute a także roczników - wydawanych w tamtych czasach dzienników – tłumaczy Gomoła.

- Na ich podstawie graficy przygotowali wirtualne miasto. – Nikt przed nimi wcześniej nie podjął się takiego wyzwania – dodaje.

[ramka][link=http://www.zw.com.pl/artykul/363168,503769.html]Więcej na zyciewarszawy.pl[/link][/ramka]