To serial o wartości życia – mówi Grzegorz Siedlecki, reżyser. – Chcemy pokazać, jak wiele jest warte i jak bardzo trzeba je chronić.  W pierwszym odcinku autorzy opowiadają, w jaki sposób lekarze koordynatorzy stwierdzają śmierć mózgu i jakie procedury są niezbędne, by ją stwierdzić. Zgon człowieka, któremu nie można pomóc, bywa jednocześnie początkiem nadziei dla innego, oczekującego na przeszczep. Narządy pobrane od jednego zmarłego mogą uratować wielu tych, którym inaczej medycyna już nie potrafi pomóc. W Aninie na nowe serce czeka 21-letni Marcin. Wspiera go i towarzyszy mu jego dziewczyna, Alina. Wreszcie, tuż przed Wigilią, otrzymują upragnioną informację – w Poznaniu jest dla chłopaka serce. Musi jednak zostać jak najszybciej dostarczone na salę operacyjną. Tymczasem z powodu złych warunków atmosferycznych samolot nie może wylądować...

Kolejną bohaterką jest Ilona, matka trójki dzieci, która znajduje się w rozpaczliwym położeniu. Nie tylko jest jej niezbędne nowe serce, ale wie też, że nawet jeśli je otrzyma, nie będzie mogła wrócić do swojego domu. Jej mąż urządził tam pijacką melinę.

Mocno doświadczona przez los jest także 17-letnia Klaudia oczekująca na przeszczep nerki. Mieszka w Domu Pomocy Społecznej, bo życie pod jednym dachem z babcią alkoholiczką nie pomagało jej w walce o powrót do zdrowia. 30-letnia Monika zamiast cieszyć się jako młoda mężatka – walczy o życie. Ma szansę tylko wtedy, jeśli znajdzie się dla niej wątroba, która zastąpi jej własną – zniszczoną przez nowotwór. Najmłodszą bohaterką serialu jest 10-letnia Ania z Ukrainy, której pomagają lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka.

Zdjęcia powstawały w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w Klinice Transplantologicznej Instytutu Kardiologii w Aninie, w Centrum Zdrowia Dziecka oraz kilku warszawskich szpitalach.

Operacja życie | 21.25 | TVP 1 | środa