– Byłem ich rękami i nogami, aż w końcu stałem się ich głową – opowiada w dokumencie. W synagodze zajmuje się organizacją życia wspólnoty – przygotowuje obrzędy i prowadzi zapisy na modlitwy. Telefony w jego gabinecie urywają się przez cały tydzień, dlatego od 10 lat nie wziął urlopu. Ta wyczerpująca biurowa praca nieoczekiwanie zbliżyła go do judaizmu.
– Nasza religia jest skomplikowana. Chrześcijanie mają 10 przykazań, a my – 613. Trudno być Żydem, to wielki ciężar – stwierdza w filmie.
Również dla bohatera „Samotnego Samarytanina" Barucha Tzadaka wiara stanowi ogromne wyzwanie. Samarytanie to mała grupa religijna w Izraelu o wspólnych korzeniach z judaizmem – podstawą ich wiary jest Tora. Żyją w dwóch zamkniętych wspólnotach: na przedmieściach Tel Awiwu i w pobliżu góry Gerazim na terenie Autonomii Palestyńskiej. Jedna z córek Barucha wyszła za nie-Samarytanina, przez co wspólnota odwróciła się od całej rodziny. Najmłodsza z sióstr – Sophie, to znana w Izraelu aktorka i gwiazda telewizyjna. Z pozoru jest bardzo krytyczna wobec swoich dawnych współbraci, lecz tamto wydarzenie odcisnęło na jej życiu niezmywalne piętno. Jej ojciec mimo ostracyzmu wciąż trwa przy swoim wyznaniu. Poczucie przynależności może realizować niezwykle rzadko, tylko w czasie największych świąt. Mimo że samarytanizm to religia wspólnoty, Baruch musi praktykować ją w samotności.
Kobiety w walce o prawdę
W „Samotnym Samarytaninie" to zbuntowana Sophie, a nie jej ojciec, żąda rozliczenia z przeszłością i wyrządzoną rodzinie krzywdą. Ona i jej siostry porzuciły dla uczucia nie tylko religię, ale też tradycję swoich przodków i bliskich.
Podobnie jest w „Uciętej dyskusji", w której Danae Elon pyta o sens obrzezania swoich synów. Ona – Żydówka z Jerozolimy, i jej mąż Philip – francuski Żyd z Algierii, mieszkają w Nowym Jorku. Nie są religijni, ale dla Philipa kwestia obrzezania synów jest oczywista. Chce kontynuować tradycję i postąpić ze swoimi dziećmi tak, jak uczynił to jego ojciec.
Danae poszukuje genezy tego zwyczaju i jednocześnie pyta, dlaczego stracił dla nich znaczenie. Odpowiedzi będzie szukać od Europy aż po Izrael.