
Marjane Satrapi
Kurczak ze śliwkami
Aktualizacja: 16.12.2012 15:00 Publikacja: 16.12.2012 15:00
Foto: Uważam Rze
Marjane Satrapi
Kurczak ze śliwkami
Belgia Francja Niemcy 2012
I ryż ugotowany z jogurtem. To ingrediencje i przystawkowe towarzystwo słynnego perskiego kurczaka ze śliwkami, którego przygotowanie wymaga dużo czasu i cierpliwości. Ulubione danie wujka Marjane Satrapi pojawia się w jednej tylko scenie jej drugiego filmu fabularnego, tym razem aktorskiego, ale za to w przejmującej.
Cały „Kurczak ze śliwkami" wypełniony jest kuszącymi smakami i zapachami, ale dominantą jest melancholia. Nie tylko głównego bohatera, genialnego skrzypka Nassera Ali Khana, który gdy jego ukochane skrzypce zostają zniszczone, a on sam nie może już dłużej żyć w wieloletniej depresji po stracie miłości swego życia, kładzie się do łóżka i postanawia umrzeć. Także samej Satrapi, Persjanki od niemal 20 lat mieszkającej w Paryżu, przywołującej w „Kurczaku..." Iran lat 50., państwo sprzed rewolucji i dyktatury. Dlatego retrospekcje Nassera oczekującego Anioła Śmierci są barwne, ciepłe, czasem zabawne. A samo spotkanie z nim po prostu kapitalne i najbardziej kojarzące się z kreską Satrapi, znaną z jej powieści graficznych (czasem takie określenie pasuje bardziej niż komiks). „Życie to maskarada, nie możemy go brać zbyt poważnie" – powiada autorka i nie przypadkiem pojawia się w filmie scena, w której Nasser demaskuje przed córką zasadę działania teatru kukiełkowego. Dystans do życia Marjane jest rezultatem osobistych przeżyć. Taką pacynką, bez wpływu na cokolwiek i bez znaczenia, czuła się autorka „Persepolis", gdy wybuchła rewolucja islamska. Ale mając talent artystyczny, potrafiła przekuć kawałek historii Iranu i jego przerwanej modernizacji przez szacha Rezę Pahlawiego – m.in. epizod wojny z Irakiem – w poruszającą szczerością opowieść o swoim dzieciństwie w huku spadających bomb i młodości na wygnaniu w Wiedniu. Dziś w jej dawnej ojczyźnie 65 proc. studentów stanowią kobiety. Mają one dostęp do stanowisk politycznych i cieszą się względną swobodą. W Teheranie jest nawet drużyna strażacka złożona z samych kobiet, które pod hełmami noszą hidżaby. Inaczej niż choćby w Arabii Saudyjskiej kobiety w Iranie mogą prowadzić swoje samochody, a nawet zarabiać jako taksówkarki. To proza życia. A poezja to „Kurczak ze śliwkami" – historia niespełnionych miłości. Genialnego skrzypka do pięknej córki zegarmistrza, jej do muzyka, nauczycielki matematyki do swego męża, owego skrzypka właśnie – lśniąca blaskiem kina, jakie kręcono kiedyś. Są technicolor, zdjęcia w całości nakręcone w studiu, pięknie oświetleni aktorzy – Matthieu Amalric, Golshifteh Farahani, Maria de Medeiros, Isabella Rossellini, Chiara Mastroianni. Wszystko bajeczne. Kino jako sen o miłości i sztuce. O uczuciach największych, bo kończących się źle.
A prawdziwa miłość nie może mieć w kinie happy endu – tak uważa Satrapi.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Marjane Satrapi
Kurczak ze śliwkami
Krakowska Nagroda im. Andrzeja Wajdy w konkursie „Wytyczanie drogi” dla „Pierce” Nelicii Low.
Wielcy przegrani rynku filmowego ostatniego czasu to m.in. „Joker. Folie a Deux”, prequel „Furiozy” i film marze...
W dokumencie „Aldeas – nowa historia” znajdą się nieemitowane dotąd rozmowy papieża Franciszka z reżyserem Marti...
Dokument o wokaliście U2 „Bono: Stories of Surrender” będzie miał premierę na festiwalu w Cannes, a 30 maja poja...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Łotewska animacja „Flow” po Europejskiej Nagrodzie Filmowej, Oscarze, Złotym Globie, zdobyła teraz nagrodę publi...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas