Ośmiodniowa impreza rozpocznie się koncertem, podczas którego powrócą największe przeboje z filmowego cyklu o Panu Kleksie. Zaśpiewają je aktorzy Teatru Nowego z Poznania pod kierownictwem muzycznym Jacka Skowrońskiego. Reżyserowi filmowej opowieści o nietuzinkowym nauczycielu wyróżnienie przyznano w 30-lecie powstania kinowej adaptacji utworu Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa".

Sam film z Piotrem Fronczewskim w roli głównej będzie przypomniany podczas seansów festiwalowych. W tym czasie będzie można uczestniczyć w 117 projekcjach, na których zostanie pokazanych ponad 110 filmów z różnych zakątków świata (od Filipin, przez Polskę i Kanadę, aż po Brazylię).

Jerzy Moszkowicz – dyrektor Centrum Sztuki Dziecka, organizatora imprezy – mówi, że w tym roku na ALE KINO w Poznaniu zgłoszono 250 filmów pełnometrażowych i niemal 400 krótkometrażowych. Do pokazów dla młodej widowni zakwalifikowano mniej niż co szósty nadesłany obraz.

Według Jerzego Moszkowicza, w tym roku przeważają filmy z "super-bohaterem". Jest to np. nastoletni geniusz matematyczny z brytyjskiego "X+Y" albo wszechstronnie, ponadprzeciętnie uzdolniony 10-letni chłopak przemierzający USA („Cudowne dziecko T.S. Spivet" w reż. Jean- Pierre'a Jeuneta), czy dziewczynka zmuszona sytuacją do zastąpienia rodziców swemu młodszemu bratu (filipińska produkcja „Strefa 7"). Podobną konstrukcję, z jedną wybijającą się postacią mają również fabularne filmy animowane.

W sumie na festiwalowe projekcje zakwalifikowano 40 filmów pełnometrażowych oraz 75 o krótszym metrażu. Podzielono je na kilka bloków tematycznych: „Panorama dzieci", „Panorama młodych", „Ale kino! Najmłodszego widza", „Ale kino! Z piłką", „Ludzie dla ludzi" i – po raz pierwszy – „Ale kino! Z dreszczykiem" oraz „Impuls". Organizatorzy zapewniają, że „dreszczyk" ma niewiele wspólnego z produkcjami z gatunku „dreszczowców", ale są to filmy ukazujące historie owiane tajemnicą albo sięgające poza świat materialny.

„Impuls" to z kolei organizowana po raz pierwszy akcja edukacyjno-poznawcza poruszająca w tym roku zagadnienia ze sfery wirtualnej (zarówno w zakresie pewnego uzależnienia, jak i możliwości wykorzystania go dla procesu nauczania). Nazwano ją „e@migracja" i uczestniczyć w niej mają grupy nauczycieli wraz z uczniami. Ich przewodnikami po świecie nowych mediów będą specjaliści z tego zakresu oraz naukowcy.

Osobnym wydarzeniem festiwalu ALE KINO jest konkurs o „Złote koziołki" oraz o „Marciny" i „Marcinki". Filmy będą oceniane są zarówno przez jury dorosłe, jak młodzieżowe i dziecięce. Honorowane są w kilku kategoriach najlepsze produkcje, osobno dla najmłodszych i młodzieży. W tym roku, po raz pierwszy laureaci "Złotych koziołków" otrzymają gratyfikacje finansowe. Reżyser najlepszego filmu pełnometrażowego otrzyma: 3,5 tys. euro, a obrazu krótszego: 1,5 tys. euro.

Festiwal promujący filmy dla dzieci i młodzieży rozpocznie się w Poznaniu 30 listopada i potrwa do 7 grudnia.

Piotr Górski

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW