Sandy Powell z Nagrodą Specjalną Camerimage

Camerimage od tego roku wprowadza kolejną nagrodę - dla artystów zajmujących się projektowanie kostiumów filmowych. Laureatką pierwszej Nagrody Specjalnej Camerimage w tej dziedzinie będzie Sandy Powell, która zrobiła kostiumy m.in. do Gangów Nowego Jorku i Wywiadu z Wampirem.

Aktualizacja: 10.11.2015 09:29 Publikacja: 10.11.2015 09:19

Sandy Powell (zdjęcie z jej archiwum prywatnego)

Sandy Powell (zdjęcie z jej archiwum prywatnego)

Foto: Camerimage

Wraz z rozwojem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage zwiększyła się liczba profesji docenianych na festiwalu – obecnie związanych nie tylko z działem operatorskim czy  scenograficznym, ale także z technologią 3D czy sztuką tworzenia wideoklipów. W tym roku do tego grona dołączą artyści zajmujący się projektowaniem i tworzeniem kostiumów, rzeczy nieodzownej przy realizacji dzieła filmowego.

Laureatką pierwszej Nagrody Specjalnej Camerimage w tej dziedzinie będzie Sandy Powell, jedna z najbardziej znanych kostiumografek branży filmowej, której kreacje zachwycają świat już od trzech dekad.

Sandy Powell jest znana w branży jako specjalistka od nadawania filmom za pomocą kostiumów posmaku konkretnych epok i ożywiania nieistniejących już miejsc i czasów, a także jako niestrudzona poszukiwaczka nowych form wizualnej ekspresji. To dzięki jej pracy i pomysłowości Emily Blunt stała się Królową Wiktorią w "Młodej Wiktorii" Jean-Marca Vallée, ukazując majestat brytyjskiej monarchini między innymi poprzez przywdziewanie aż 58 wspaniale wykonanych strojów.

To dzięki kreatywności Sandy Powell i tonom zebranych materiałów Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis i reszta obsady "Gangów Nowego Jorku" Martina Scorsese wyglądali wiarygodnie w rolach walczących o wpływy irlandzkich imigrantów oraz Amerykanów z drugiej połowy XIX wieku.

To dzięki kostiumom stworzonym przez Powell emocjonalne rozterki bohaterów "Daleko od nieba" Todda Haynesa nabrały kolorów mijających pór roku, a "Idol" tego samego reżysera skrzy się po dzień dzisiejszy blichtrem glam rocka i zachwyca kolejne pokolenia.

Karierę Powell, która zaczynała od tworzenia kostiumów dla teatru oraz na potrzeby wideoklipów, wyznaczają projekty zrealizowane z wieloma uznanymi reżyserami i wizjonerami kina, od Iaina Softleya i Sally Potter po Atoma Egoyana i Julie Taymor. Najważniejszymi współpracownikami kostiumografki byli jednak Derek Jarman, Neil Jordan, Todd Haynes i Martin Scorsese. Ten pierwszy dał jej w 1986 roku zadebiutować w swoim "Caravaggio", przy którym Powell inspirowała się obrazami tytułowego malarza, a później dopingował ją do tworzenia własnych reguł. W ciągu kilku kolejnych lat nakręcili jeszcze trzy wspólne projekty.

Filmy zrealizowane z Jordanem pozwoliły jej rozwinąć skrzydła w latach 90. W szczególności drapieżny, elegancki i stylowy "Wywiad z wampirem", na planie którego Powell uczyniła ze wschodzących gwiazd Hollywood emanujące niebezpiecznym erotyzmem filmowe ikony, oraz Michael Collins, perfekcyjnie przygotowany portret Irlandii początku XX wieku.

Haynesowi pomogła odzwierciedlić na ekranie oszałamiające lata 70. w "Idolu" i odtworzyć atmosferę lat 50. w dwóch różnych miejscach Ameryki, w stanie Connecticut ("Daleko od nieba") oraz w Nowym Jorku (tegoroczna "Carol").

Ze Scorsese związała się u zarania nowego tysiąclecia, pomagając legendarnemu reżyserowi między innymi zajrzeć w "Aviatorze" za kulisy Hollywood lat 30. i 40. zeszłego stulecia, zafascynować widzów w "Infiltracji" wizją współczesnego Bostonu, a także wykreować w Hugo i jego wynalazku cudowny i wizualnie zachwycający hołd dla magii kina.

Film
Największe katastrofy finansowe Hollywood ostatnich miesięcy. Na liście gwiazdy
Film
Nieznane wywiady papieża Franciszka
Film
Bono gwiazdą Cannes. Na festiwalu odbędzie się premiera dokumentu o muzyku U2
Film
Film o kocie, który ucieka po gigantycznej powodzi, podbił świat
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Film
Już dzisiaj poznamy laureatów SCRIPT PRO! | 6 dzień 18.Mastercard OFF CAMERA
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne