Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.11.2017 09:39 Publikacja: 10.11.2017 09:39
Foto: Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0)/Coolcaesar
To sprawa poważniejsza niż wydaje się na pierwszy rzut oka, bo chodzi o prawo do niezależności mediów. Takie zaś pokazy prasowe, odbywające się przynajmniej tydzień przed wejściem filmu na ekrany, organizują wszyscy dystrybutorzy, aby recenzje mogły się ukazać w dniu czy w tygodniu premiery.
Zakaz wstępu dla dziennikarzy „Los Angeles Times” był reakcją na cykl artykułów, jakie ukazały się na łamach tej gazety jesienią, a dotyczyły kontaktów polityczno-biznesowych między koncernem i władzami miasta Anaheim, gdzie mieści się wielki park rozrywki Disneyland. Prawnicy Disneya nie pozwali dziennika do sądu, co wskazywałoby, że informacje były rzetelne. Jednak studio nie wpuściło na swój pokaz prasowy krytyka tej poważnej gazety. W efekcie nie mogła ukazać się tam na czas recenzja filmu „Thor: Ragnarok”. Pojawiła się dopiero w poniedziałek, po wejściu filmu na ekrany, z adnotacją o przyczynie opóźnienia.
I wówczas ogromną zawodową solidarność okazali ludzie piszący o kinie. Jako pierwsza zareagowała Alyssa Rosenberg z „Washington Post”. W ostatni poniedziałek oświadczyła: „Dopóki Disney zakazuje krytykom „Los Angeles Times” wejścia na pokazy prasowe, nie mogę w uczestniczyć w podobnych projekcjach i pisać wcześniej recenzji”. Za nią na podobny krok zdecydowali się dziennikarze innych mediów zrzeszeni w stowarzyszeniach krytyków w Nowym Jorku, Los Angeles i Bostonie, a także w National Society of Film Critics.
Wszystkie te organizacje we wspólnym komunikacie oświadczyły, że „akcja Disneya jest nieetyczna, godzi w podstawy wolności prasy i stwarza niebezpieczny precedens w czasach, gdy i tak narasta wrogość wobec dziennikarzy”. W liście znalazła się zapowiedź podjęcia „specjalnych kroków” wobec filmów Disneya.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
19. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 26 lipca – 3 sierpnia 2025 roku w Kazim...
Latem w kinach można obejrzeć „Piknik pod wiszącą skałą” Petera Weira. Wrócą też na ekrany po 50 latach „Szczęki...
O Złote Lwy tegorocznego Festiwalu Polskich Filmow Fabularnych w Gdyni będzie we wrześniu walczyło 16 tytułów, w...
Paolo Genovese, reżyser przeboju „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z Kasią Smutniak, proponuje teraz film...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Dokument „Dzieci z Favoriten" jest ważną opowieścią o problemach migracji. Teraz zaktualizowały go wydarzenia os...
"Unowocześnienie" indeksów, wyższe stopy zwrotu, przyciągnięcie nowych inwestorów czy też promocja polskiej giełdy - innowacyjne spółki mogą pomóc nie tylko gospodarce, ale też i rynkowi kapitałowemu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas