Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 10.11.2017 09:39 Publikacja: 10.11.2017 09:39
Foto: Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0)/Coolcaesar
To sprawa poważniejsza niż wydaje się na pierwszy rzut oka, bo chodzi o prawo do niezależności mediów. Takie zaś pokazy prasowe, odbywające się przynajmniej tydzień przed wejściem filmu na ekrany, organizują wszyscy dystrybutorzy, aby recenzje mogły się ukazać w dniu czy w tygodniu premiery.
Zakaz wstępu dla dziennikarzy „Los Angeles Times” był reakcją na cykl artykułów, jakie ukazały się na łamach tej gazety jesienią, a dotyczyły kontaktów polityczno-biznesowych między koncernem i władzami miasta Anaheim, gdzie mieści się wielki park rozrywki Disneyland. Prawnicy Disneya nie pozwali dziennika do sądu, co wskazywałoby, że informacje były rzetelne. Jednak studio nie wpuściło na swój pokaz prasowy krytyka tej poważnej gazety. W efekcie nie mogła ukazać się tam na czas recenzja filmu „Thor: Ragnarok”. Pojawiła się dopiero w poniedziałek, po wejściu filmu na ekrany, z adnotacją o przyczynie opóźnienia.
I wówczas ogromną zawodową solidarność okazali ludzie piszący o kinie. Jako pierwsza zareagowała Alyssa Rosenberg z „Washington Post”. W ostatni poniedziałek oświadczyła: „Dopóki Disney zakazuje krytykom „Los Angeles Times” wejścia na pokazy prasowe, nie mogę w uczestniczyć w podobnych projekcjach i pisać wcześniej recenzji”. Za nią na podobny krok zdecydowali się dziennikarze innych mediów zrzeszeni w stowarzyszeniach krytyków w Nowym Jorku, Los Angeles i Bostonie, a także w National Society of Film Critics.
Wszystkie te organizacje we wspólnym komunikacie oświadczyły, że „akcja Disneya jest nieetyczna, godzi w podstawy wolności prasy i stwarza niebezpieczny precedens w czasach, gdy i tak narasta wrogość wobec dziennikarzy”. W liście znalazła się zapowiedź podjęcia „specjalnych kroków” wobec filmów Disneya.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas