Kierunki i cele transformacji polskiego sektora paliwowego, wyzwania dla branży wobec nowych wyzwań i trendów w światowej gospodarce, perspektywy dla największych polskich firm i możliwe efekty synergii dzięki ich współpracy były tematem debaty „Szanse i wyzwania stojące przed polskim przemysłem paliwowo-energetycznym", jaka odbyła się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Nowe możliwości
O potrzebie wykorzystania nowej generacji paliw alternatywnych mówił Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN Orlen. Wskazał na możliwości, jakie daje m.in. zgazowanie węgla – gaz mógłby być wykorzystywany w przemyśle petrochemicznym lub np. do produkcji wodoru.
– Przed Orlenem pojawia się wyzwanie związane z dywersyfikacją możliwości firmy. To np. elektromobilność czy wykorzystanie nowych możliwości petrochemii. Musimy określić, w którym kierunku chcemy iść. Pomocna w tym będzie polityka realizowana przez państwo – mówił Węgrecki.
Zdaniem Roberta Draby, dyrektora w firmie doradczej PwC, sektor energetyczny musi poradzić sobie teraz z kwestią drożejącej energii elektrycznej w związku z rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2. Wysoka emisyjność polskiej elektroenergetyki stanowi dziś duży problem. Jest nim także konieczność dostosowania branży do wymogów środowiskowych.
– Sądzę, że największe wyzwania stoją przed energetyką cieplną. Inwestycje, które będą konieczne, by dostosować ten sektor do wymogów Unii Europejskiej i przepisów już obowiązujących lub mających obowiązywać, są potężne. Do ich realizacji jest potrzebny strategiczny plan i to powinien być plan w skali państwa – powiedział Draba.