W 2018 r. weszła w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, dzięki której cały obszar Polski, przeznaczony na działalność gospodarczą może być jedną strefą inwestycyjną. Przepisy znoszące ograniczenia terytorialne są zachętą zarówno dla polskich inwestorów, zwłaszcza małych i średnich, jak i zagranicznych.
Dobrze ulokowane i przygotowane
– Polska jest atrakcyjna dla inwestorów. Istotne są dla nich przede wszystkim dobrze ulokowane i przygotowane tereny inwestycyjne oraz wsparcie na każdym etapie. SSE wydają decyzje o wsparciu dla nowych inwestycji, ustalają kierunki działań na rzecz poprawy otoczenia przedsiębiorstw i rozwoju społeczno-gospodarczego, podejmują działania przyczyniające się do polepszenia współpracy między przedsiębiorcami, lokalną społecznością oraz partnerami społecznymi; oferują pomoc przedsiębiorcom w kontaktach z administracją publiczną. Zarządzający wyszukują i przygotowują również odpowiednie tereny inwestycyjne, które są niezbędne dla przyciągnięcia nowych przedsiębiorców. Strefom powierzono również rolę kreatora rozwoju polskich MŚP, wspierania działalności badawczo-rozwojowej oraz wspierania rozwoju polskiego eksportu. Wspólne działania PAIH i SEE przynoszą wymierne korzyści dla regionalnych gospodarek – mówi Marcin Fabianowicz, Centrum Inwestycji, Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Korzysta tradycyjny przemysł
Inwestycje w ramach PSI, to atrakcyjna oferta dla firm, które chcą uzyskać zwolnienia z podatku (CIT lub w niektórych przypadkach PIT) na okres kilkunastu lat, i wzmocnić swój rozwój. Wsparcie można otrzymać na utworzenie nowego przedsiębiorstwa, zwiększenie zdolności produkcyjnej, wprowadzenie nowych produktów czy też zmianę procesu produkcyjnego.
– Najłatwiej jest uzyskać wsparcie w powiatach o wysokim bezrobociu i w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Co ważne, w ramach PSI nowe inwestycje mogą być realizowane zarówno na gruntach publicznych, jak i prywatnych. Udzielana pomoc skierowana jest do firm z sektora tradycyjnego przemysłu (z wyjątkiem firm produkujących m.in.: alkohol, wyroby tytoniowe, stal, energię elektryczną i gaz) oraz niektórych firm z sektora usług: informatycznych, badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, w zakresie księgowości, w zakresie badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych, architektonicznych oraz inżynieryjnych – mówi dr Krzysztof Głuc, Katedra Administracji Publicznej, dyrektor Departamentu Zasobów i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Inwestycje ożywiają regiony
SSE mają kluczowe znaczenie dla budowy i rozwoju otoczenia gospodarczego na zarządzanych obszarach, ale ich wpływ jest zróżnicowany. – W przypadku „zakorzenienia się" przedsiębiorstw na danym obszarze, nawiązywania współpracy z firmami spoza strefy, relacje z otoczeniem wpływają na trwały związek firmy z regionem. Dana inwestycja potrafi ożywić gospodarczo region, jeśli firma ma odpowiednią strategię. W innym przypadku, kiedy inwestor szuka jedynie chwilowego zysku, lokując inwestycje na okres zwolnień i ulg, a po tym czasie przenosi się do nowej lokalizacji, która oferuje konkurencyjne warunki, to wówczas wpływ na otoczenie gospodarcze jest krótkookresowy, niewielki lub negatywny – mówi dr hab. Dorota Rynio, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Katedra Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej.