Troska o środowisko nie tylko w Dniu Ziemi – Enea dla zrównoważonego rozwoju

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi to symboliczna data, która przypomina o tym, że należy zachować równowagę pomiędzy gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi potrzebami obecnych oraz przyszłych pokoleń. Zobowiązanie to od lat realizują spółki z Grupy Enea, wicelidera polskiego rynku produkcji energii elektrycznej.

Publikacja: 22.04.2021 02:30

Troska o środowisko nie tylko w Dniu Ziemi – Enea dla zrównoważonego rozwoju

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z Grupą Enea

W tym roku z okazji Dnia Matki Ziemi specjalną akcję przygotowali wolontariusze z Enei Połaniec, którzy zasadzili „kolejne pokolenie lasu". To jedna z wielu inicjatyw prośrodowiskowych realizowanych od lat konsekwentnie przez pracowników Enei, a sama Enea Połaniec jest przykładem pozytywnych zmian zachodzących w polskiej energetyce – spółka od lat inwestuje w zieloną energię.

Grupa Enea, jeden z liderów rynku energii w Polsce, jest świadoma swojego oddziaływania na otoczenie, dlatego bierze odpowiedzialność nie tylko za bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale i za ochronę środowiska w duchu zrównoważonego rozwoju. Firma dostarcza energię elektryczną do 2,7 mln odbiorców w północno-zachodniej Polsce. W Grupie konsekwentnie wzrasta produkcja zielonej energii. W 2020 r., w stosunku do 2019 r., wzrost ten wyniósł 5 proc. Ważnym ogniwem łańcucha zielonej energii w Grupie jest Enea Elektrownia Połaniec – uznawana w energetyce za pioniera wielu działań związanych z ochroną środowiska i wykorzystaniem biomasy w procesie produkcji energii elektrycznej. To właśnie w Elektrowni Połaniec pracuje jeden z największych biomasowych bloków energetycznych na świecie. Zielony Blok ma moc 225 MW, co pozwala na zasilanie w prąd ok. 600 tys. gospodarstw domowych.

Foto: materiały prasowe

– Biomasa to dobra, zielona alternatywa w wytwarzaniu energii elektrycznej. Z powodzeniem zastępuje paliwa kopalne i jest stabilnym źródłem, niezależnym od pogody. Niezmiennie pozyskujemy ją z nieużytecznych części zasobów leśnych, przemysłu drzewnego i produktów rolnictwa od polskich dostawców. Możemy ją magazynować i wykorzystać wtedy, gdy jest potrzebna. Dziś odnawialne źródła energii muszą być jeszcze stabilizowane nowoczesnymi źródłami niskoemisyjnymi. Bloki konwencjonalne w Elektrowni Połaniec są przystosowane do pracy w tzw. współspalaniu. Dzięki niemu nawet 30 proc. wykorzystywanego paliwa może stanowić biomasa – chcemy, żeby ten wskaźnik wzrastał. Wierzymy, że wykorzystanie biomasy to jedna z dróg zrównoważonej transformacji polskiej energetyki, a także wsparcie polskich rolników, pomoc w utrzymaniu terenów leśnych i rozwój naszego regionu – podkreśla Bogusław Rybacki, prezes Enei Połaniec.

Spółka jest przykładem, jak – dzięki prowadzonym od lat inwestycjom i modernizacjom środowiskowym, a także rozwojowi OZE oraz racjonalnemu zarządzaniu surowcami i działaniom na rzecz zachowania różnorodności biologicznej – Grupa Enea odpowiedzialnie realizuje cele zrównoważonego rozwoju w zakresie ochrony środowiska, zmniejszając swój wpływ na najbliższe otoczenie.

Zaangażowani wolontariusze i pracownicy na rzecz środowiska – Enea Połaniec sadzi las

Nie do przecenienia w codziennej działalności Grupy jest aktywność pracowników. To oni, wspierani przez Fundację Enea, stanowią siłę napędową wszystkich ekologicznych inicjatyw oraz projektów związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Od wielu lat, we współpracy z organizacjami eksperckimi i lokalnymi społecznościami, angażują się w działania proekologiczne, począwszy od sprzątania lasów, sadzenia młodych drzew, łąk kwietnych, skończywszy na akcjach edukacyjnych w zakresie oszczędzania prądu, produkcji zielonej energii czy ochrony fauny i flory.

Foto: materiały prasowe

Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi Enea Połaniec przygotowała akcję „Sadzimy kolejne pokolenie lasu", w ramach której grupa wolontariuszy z Elektrowni Połaniec wraz z leśnikami posadziła na obszarze ponad 1 hektara 8 tys. sadzonek dębu liściastego. Dzięki tej inicjatywie w leśnictwie Szczeka (woj. świętokrzyskie) powstanie nowy dębowy las dla przyszłych pokoleń. Enea Połaniec, wspólnie z Lasami Państwowymi, zrealizowała już niejeden projekt i teraz po raz kolejny udowodnia, że można zrobić coś dobrego dla środowiska w swoim najbliższym otoczeniu. Akcja nawiązuje również do ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas drzewa" zainaugurowanej pierwszego dnia wiosny przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Czujemy się związani z naszym regionem i chcemy w ten sposób zainwestować w jego przyszłość. Tą akcją pokazujemy, że wolontariat pracowniczy może mieć różne oblicza – możemy nie tylko działać bezpośrednio dla drugiego człowieka, ale także zmieniać najbliższe otoczenie na bardziej zielone i robić coś dobrego dla naszego środowiska – powiedział Bogusław Rybacki, prezes Enei Połaniec.

Do tej pory w ramach działań społecznie odpowiedzialnych spółka stworzyła ekologiczną ścieżkę edukacyjną w rezerwacie przyrody Zamczysko Turskie, posadziła park dębowy przy elektrowni, edukowała dzieci i młodzież poprzez realizację projektu „Dbamy o zwierzęta zimą".

W ramach akcji „Forum lokalne: środowisko dla elektrowni, elektrownia dla środowiska" Enea Połaniec co roku przeprowadza konkursy, zajęcia i pogadanki o tematyce ekologicznej dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z regionu. Spółka zaangażowała się również w przeprowadzenie lokalnej kampanii informacyjnej, której tematem przewodnim było oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Elektrownia Połaniec co roku angażuje się także w sprzątanie rzek Czarnej oraz Wisły. W ramach tej akcji w samym 2020 r. wolontariusze wyłowili ponad 60 kg śmieci.

Pracownicy Grupy Enea planują już kolejne akcje. Jesienią w Nadleśnictwie Lipka (woj. wielkopolskie) posadzą miododajne gatunki drzew i krzewów. Wcześniej, w ramach działań realizowanych pod wspólnym hasłem: „Enea EkoProjekty", wolontariusze Grupy Enea sadzili drzewa m.in. w nadleśnictwach Zielona Góra i Nowa Sól (woj. lubuskie), sprzątali lasy oraz budowali hotele dla owadów. W ubiegłym roku pracownicy z Enei Połaniec oraz Enei Wytwarzanie zaangażowali się w sadzenie roślin miododajnych i łąk kwietnych. Zachowanie istniejących terenów leśnych w połączeniu z przemyślaną gospodarką leśną może się przyczyniać do zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze.

Nowe bezpieczne mieszkania dla bocianów i rybołowów

Słupy energetyczne to częsty wybór bocianów na miejsce zakładania gniazda. Dla bezpieczeństwa ptaków i ludzi spółka odpowiedzialna za dystrybucję energii – Enea Operator – umieszcza na słupach energetycznych specjalne platformy, na których bociany zakładają gniazda. Obecnie na terenie działania Grupy w północno-zachodniej Polsce jest ponad 3,3 tys. bocianich gniazd założonych na słupach energetycznych.

Podobne działania dotyczą również ochrony zagrożonego gatunku rybołowów. Ptaki te w swoim naturalnym środowisku gniazdują w najwyższych partiach drzew w pobliżu zbiorników wodnych. Spółka montuje sztuczne platformy lęgowe na słupach wysokiego napięcia, na których dorosłe i młode osobniki mogą bezpiecznie gniazdować. Do tej pory dzięki współpracy Enei Operator i Lasów Państwowych na ziemi lubuskiej i Pomorzu Zachodnim zamontowano 69 platform lęgowych na słupach wysokiego napięcia. Niektóre z nich są już zasiedlone, nie tylko przez rybołowy. Ostatnio na jednej z platform zadomowił się inny rzadki ptak drapieżny: sokół wędrowny. Działania ochronne na rzecz jednego gatunku przynoszą korzyści innym. Wg najnowszych danych od 2017 r. notujemy w Polsce tendencję zwyżkową liczby stanowisk rybołowów.

Dzięki współpracy Fundacji Enea z Lasami Państwowymi wkrótce rozpocznie się budowa czatowni ornitologicznej, miejsca do obserwowania i fotografowania polujących i gniazdujących ptaków. Obiekt stanie nad zalewem rzeki Gwda na terenie leśnictwa Biskupice w woj. wielkopolskim, ok. 2 km od gniazda rybołowów.

Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat

Najważniejsze pomysły edukacyjne i proekologiczne, prowadzone w grupie w ostatnich latach, są realizowane przez Fundację Enea. Tej zimy przedszkola i szkoły zostały zaproszone do udziału w akcji: „Pomóż zwierzakom przetrwać zimę". Dzieci, wyposażone w karmniki i nasiona dla ptaków, zyskały wiedzę o odpowiedzialnej ochronie i pomocy skrzydlatym przyjaciołom.

Realizowany od 2017 r. projekt Enea Akademia Talentów, w którym uczniowie zdobywają stypendia na rozwój swoich pasji, a szkoły granty na zajęcia pozalekcyjne, zostanie w tym roku rozszerzony o nową kategorię. Zainteresowani będą się mogli ubiegać o stypendia nie tylko dla działań artystycznych, naukowych i sportowych, ale też ekologicznych. Ekologia staje się dziś nieodłącznym elementem procesu edukacyjnego. Na nowo próbujemy kształtować relacje między społeczeństwem a przyrodą, ukazując zależność człowieka od natury i konsekwencje jego działań.

Paweł Szczeszek, prezes Enei

Niezmiennym elementem w biznesowej aktywności Grupy Enea jest działanie zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Pracujemy w sposób odpowiedzialny, transparentny i etyczny, a podejmowane przez nas aktywności biznesowe uwzględniają potrzeby społeczne. Nasze plany rozwojowe wpisują się w realizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. i opierają przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii. Przygotowujemy nową, zieloną strategię Grupy Enea - dokument w jeszcze większym stopniu będzie uwzględniał rosnące znaczenie OZE dla przyszłości sektora energetycznego. Jesteśmy na drodze transformacji w kierunku zeroemisyjnej produkcji energii elektrycznej. Istotne miejsce w tych planach zajmuje morska energetyka wiatrowa, a także farmy fotowoltaiczne i magazyny energii.

Polska energetyka przez ponad sto lat oparta była przede wszystkim na węglu i właściwie trudno było sobie wyobrazić, że może być inaczej. Dziś Polacy czują potrzebę zmiany i transformacji energetycznej, którą już wdrażają polskie spółki energetyczne – w tym Enea. Inwestycje w zielone technologie wytwarzania energii są szansą na dokonanie jakościowej zmiany w naszej gospodarce, naszych miastach i codziennym życiu. To będzie wieloletni proces, w który wszyscy musimy się zaangażować, jeśli chcemy, by nasza planeta była przyjaznym domem dla przyszłych pokoleń.

www.enea.pl/pl/grupaenea

Materiał powstał we współpracy z Grupą Enea

W tym roku z okazji Dnia Matki Ziemi specjalną akcję przygotowali wolontariusze z Enei Połaniec, którzy zasadzili „kolejne pokolenie lasu". To jedna z wielu inicjatyw prośrodowiskowych realizowanych od lat konsekwentnie przez pracowników Enei, a sama Enea Połaniec jest przykładem pozytywnych zmian zachodzących w polskiej energetyce – spółka od lat inwestuje w zieloną energię.

Pozostało 96% artykułu
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Ekonomia
Fundusze Europejskie kluczowe dla innowacyjnych firm
Ekonomia
Energetyka przyszłości wymaga długoterminowych planów
Ekonomia
Technologia zmieni oblicze banków, ale będą one potrzebne klientom
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Ekonomia
Czy Polska ma szansę postawić na nogi obronę Europy