W lutym Komisja Europejska, Rada Europejska i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie dotyczące ostatecznej treści nowej dyrektywy w sprawie jakości wody, a wkrótce ma nastąpić formalne zatwierdzenie tych przepisów.
Kraje członkowskie będą miały dwa lata na jej implementowanie do swojego prawa.
– Strona samorządowa powinna już teraz podjąć wspólnie wszelkie możliwe działania, aby implementacja nie ograniczyła się do zmian w starych, niewłaściwie funkcjonujących przepisach, ale by stworzono nowy, spójny system zarządzania ryzykiem, który jasno dzieliłby odpowiedzialności i obowiązki na wszystkich uczestników tego procesu – uważa Związek Gmin Wiejskich RP.
– Ponadto wszystkie strony powinny uzyskać odpowiednie wsparcie merytoryczne i finansowe. Zarządzanie ryzykiem ma objąć cały łańcuch, zaczynając od spójnej ochrony zasobów wody, na kranie u konsumenta kończąc. Plany bezpieczeństwa wody, które już za kilka lat staną się obowiązkowe, zgodnie z ramową dyrektywą wodną, powinny być istotnym elementem aktualizowanych co sześć lat planów gospodarowania wodami – tłumaczy Związek Gmin Wiejskich RP.
Nowa dyrektywa uaktualnia normy jakości wody pitnej i wprowadza efektywne kosztowo i oparte na ryzyku podejście do monitorowania jakości wody. Wyznacza też minimalne wymogi higieniczne dla materiałów mających kontakt z wodą pitną, takich jak rury. Chodzi o to, by poprawić ich jakość, a tym samym chronić ludzkie zdrowie i zapobiegać zanieczyszczeniom.