Udany koniec tygodnia

W Warszawie inwestorzy walczyli o nowe maksima. W centrum uwagi znów znajdowały się akcje KGHM i PKO BP

Publikacja: 13.06.2009 02:48

Im głośniej na rynku o korekcie, tym mocniej drożeją akcje na warszawskim parkiecie. W piątek indeks

Im głośniej na rynku o korekcie, tym mocniej drożeją akcje na warszawskim parkiecie. W piątek indeks WIG 20 zyskał kolejne 1,9 proc., w czym istotny udział miały walory KGHM.

Foto: Rzeczpospolita

Ostatnia sesja skróconego giełdowego tygodnia przebiegała w dość sennej atmosferze. Przy standardowo niezbyt dużych obrotach inwestorzy próbowali utrzymać WIG20 powyżej pokonanego w środę poziomu 2000 pkt.

Dopiero sam koniec notowań przyniósł wyraźne ożywienie wśród giełdowych byków. Popyt zgłoszony na akcje największych firm wywindował WIG20 o 1,9 proc. w górę do poziomu nienotowanego od połowy października ubiegłego roku.

Giełdzie nie przeszkodziły w zwyżkach ani gorsze nastroje na świecie, ani to, że kolejny bank inwestycyjny (Bank of America/Merrill Lynch) obniżył rekomendacje dla walorów PKO BP. Mało tego, akcje banku PKO były jednym z motorów piątkowego wzrostu.

Drożały też walory KGHM. Tu również sytuacja oderwana była od trendów panujących na świecie. Mimo korekty na światowych rynkach miedzi notowania lubińskiej spółki podskoczyły o 4,2 proc., a obroty akcjami KGHM stanowiły niemal 30 proc. obrotów giełdy.

Wśród mniejszych firm wyróżniły się walory Elstar Oils (analiza poniżej) oraz Monnari. W drugim przypadku kurs wzrósł o prawie 39 proc., kiedy fundusz CRG Capital ujawnił, że może zainwestować w Monnari nawet 10 mln euro.

Duży popyt zgłoszono też na akcje Gino Rossi. W środę już po zamknięciu notowań spółka podała, że podpisała z kilkoma bankami porozumienia dotyczące restrukturyzacji zadłużenia. Kurs wzrósł prawie o 34 proc.

Z danych makro przed południem mieliśmy informacje na temat produkcji przemysłowej w strefie euro. W kwietniu wskaźnik spadł o 1,9 proc. miesiąc do miesiąca, a rok do roku produkcja spadła o 21,6 proc. Analitycy spodziewali się spadku produkcji odpowiednio o 0,4 proc. i 19,8 proc.

Nieco słabszy od oczekiwań był też czerwcowy odczyt wskaźnika zaufania amerykańskich konsumentów. Informacje te ostudziły zapał kupujących na rynkach zachodnich, ale nie w Warszawie.

Ekonomia
Podcast „Twój Biznes”: Nowe restrykcje USA na chipy: Polska w gronie krajów drugiej kategorii
Ekonomia
Biznes ma szansę zbudować kapitalizm interesariuszy
Ekonomia
Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań
Ekonomia
Pogrom byków na GPW. Gdzie jesteś św. Mikołaju?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ekonomia
Gaz może efektywnie wspierać zmianę miksu energetycznego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego