Oprocentowanie oferowanych w sierpniu w sieci PKO BP dwulatek wynosi 4,75 proc. w skali roku (w lipcu było 5 proc.).
Spadła również stawka dla czterolatek. W pierwszym roku przyniosą one 5,75 proc. odsetek (w przypadku poprzedniej emisji było to 6 proc.). W kolejnych latach odsetki będą sumą wskaźnika inflacji i stałej marży w wysokości 2,5 pkt proc. Taka konstrukcja zapewnia inwestorowi ochronę przed topnieniem kapitału na skutek inflacji.
Sierpniowe dziesięciolatki w pierwszym rocznym okresie zapewniają odsetki w wysokości 6,75 proc. (było 7 proc.). W kolejnych latach ich oprocentowanie będzie powiązane z inflacją (plus stała marża w wysokości 2,75 pkt proc.). Papiery te lepiej niż czterolatki nadają się do gromadzenia kapitału, ponieważ co roku odsetki powiększają kwotę podlegającą oprocentowaniu. Dostaje się je wszystkie łącznie po zakończeniu oszczędzania. Natomiast odsetki od czterolatek są wypłacane co roku.
Obligacje dziesięcioletnie jako jedyne papiery skarbowe mogą służyć do zbierania pieniędzy na starość w ramach indywidualnego konta emerytalnego (IKE). Konto takie można założyć w PKO BP. Jego zaletą jest to, że od zysków nie zostanie pobrany 19-proc. podatek Belki (taki przywilej przysługuje także przy wszystkich innych formach IKE). Przypomnijmy, że w 2009 r. na IKE można wpłacić maksymalnie 9579 zł.
Od sierpnia w sprzedaży jest też nowa emisja trzylatek. Ich oprocentowanie wynosi 4,17 proc. w skali roku (poprzednia emisja 4,31 proc.). Stawka ta zmienia się co pół roku. Cena emisyjna wynosi 99,90 zł. Ale tyle płaci się tylko pierwszego dnia sprzedaży. Potem codziennie do ceny doliczane są narosłe do danego dnia odsetki, ponieważ niezależnie od tego, kiedy kupimy papier, należność z wykupu dostaniemy tego samego dnia co wszyscy inni i w takiej samej wysokości (w przeliczeniu na walor).